גולדמן זאקס
גולדמן זאקס

מאז היציאה ממשבר הקורונה אנחנו עדים למגמת התייקרות מחירים במשק האמריקאי. ערכו של הדולר הולך ונשחק בקצב של כ – 8% בשנה. 

שלוש שאלות הרות גורל מרחפות מעל הכלכלה ושוק ההון בארץ האפשרויות הבלתי נגמרות, ובשל חשיבות הכלכלה האמריקאית והמטבע המקומי, הוא כמובן הדולר, גם מעל שווקים נוספים רבים בעולם – ישראל בכללם:
השאלה הראשונה היא כמובן מה יקרה לאינפלציה בארה”ב? השאלה השנייה היא עד לאיזה גובה יצטרך הבנק הפדרלי המרכזי (The Federal Reserve) להעלות את הריבית על מנת להשתלט על התהליך האינפלציוני במדינה? והשאלה השלישית והחשובה אולי מכולן היא האם יצליח הבנק הפדרלי המרכזי להשתלט על האינפלציה מבלי להכניס את כלכלת ארה”ב למיתון – או במילים אחרות, האם ניתן יהיה להשיג “נחיתה רכה” של הכלכלה להבדיל מהתרסקות כלכלית של השווקים. 

הכלכלה האמריקאית לא קרובה למיתון השנה – שנת 2023 היא סיפור אחר

עם סערה בשווקים, אינפלציה גבוהה והעלאות ריבית נוספות צפויות (אשר ייקרו את הלוואות הכסף), רבים תוהים האם הכלכלה האמריקאית הולכת לקראת מיתון. יו”ר גולדמן זאקס לויד בלנקפיין, אמר בסוף השבוע שעבר כי “בהחלט מתרחש משהו והצרכנים צריכים להיות מוכנים לזה, עם זאת סייג מר בלנקפיין את הערותיו ואמר כי לבנק הפדרל ריזרב יש כלים חזקים מאוד ולכן מיתון רחוק מלהיות גזירה בלתי נמנעת משמיים. 

למרות שאי אפשר לדעת בוודאות הסיכויים למיתון בארה”ב בשנה הבאה (שנת 2023) עולים בהתמדה. לפי סקר בלומברג שנערך לאחרונה בקרב 37 כלכלנים ההסתברות למיתון בשנת 2023 הוערך ב – 30%, יותר מכפול הסיכוי שהוערך בסקר קודם מלפני שלושה חודשים. רק כדי לשים את המספר הזה בקונטקסט, מיתון הוא בדרך כלל בהסתברות של 15%, זאת עקב אירועים בלתי צפויים ומשתנים רבים. 

בשורה התחתונה הסבירות למיתון השנה היא די נמוכה אומר גאס פאוצ’ר, כלכלן ראשי בחברת השירותים הפיננסיים PNC Financial Services Group. חשוב לציין כי התחזית מורכבת יותר בכל הקשור לשנים הבאות, הן שנת 2023 ושנת 2024. 

מהם המשתנים שקובעים אם כלכלה נכנסת למיתון?

על פי הלשכה הלאומית האמריקאית למחקר כלכלי, הגדרתו של מיתון הוא ירידה משמעותית בפעילות הכלכלית שמתפרסת על פני כל המשק ונמשכת יותר מכמה חודשים. הלשכה הלאומית למחקר כלכלי היא האמונה על הכרזה רשמית של מצב מיתון. אינדיקטור מרכזי למיתון הוא התוצר המקומי הגולמי (GDP – Gross Domestic Product), מדובר בערך מותאם אינפלציה של הסחורות והשירותים המיוצרים בארה”ב. לראשונה מאז מגפת הקורונה ה – GDP ירד בקצב שנתי של 1.4% ברבעון הראשון של שנת 2022. מכיוון שכלכלנים רבים מסכימים ש – 2% הם קצב צמיחה שנתי בריא, תמ”ג רבעוני שלילי בתחילת השנה בהחלט עשוי להצביע על כך שהכלכלה תתכווץ. 

גורם משפיע נוסף הוא עליית האינפלציה. זו אמנם הראתה לאחרונה סימני האטה אולם האינפלציה בארה”ב עדיין הרבה מעל לרף היעד של הבנק הפדרלי המרכזי (יעד העומד על 2% לשנה). באפריל נמדדה אינפלציה שנתית בשיעור של 8.3% לפי הנתונים העדכניים ביותר של מדד המחירים לצרכן. 

עם קצב אינפלציה גבוהה, מחירים גבוהים יותר עולים על צמיחת השכר מה שהופך דברים כמו דלק ושכר דירה ליקרים יותר עבור הצרכנים. מסיבה זו הבנק הפדרלי המרכזי מעלה את הריבית (כפי שעשה במרץ ובמאי והעלאות נוספות צפויות השנה). העלאות ריבית כאלה מרתיעות מצריכה עודפת שכן עלויות הלוואות כספים הופכות יקרות. 

כלכלנים רבים צופים שהתמ”ג האמריקני ישוב לצמיחה בריאה בהמשך שנת 2022, לגבי הקצב בו האינפלציה יורדת הדברים ברורים פחות. 

הסימנים האמריקאים לחוסן כלכלי

חשוב לציין כי ישנם אינדיקטורים כלכליים חיוביים שיש לקחת בחשבון. מספר המשרות ממשיך להיראות טוב ולכלכלת ארה”ב חודש אפריל היה ה – 12 ברציפות של עלייה של 400,000 עובדים או יותר. רמות התעסוקה וההוצאות הצרכניות נותרות חזקות לעת עתה, זאת למרות האינפלציה והעלאות הריבית. בסופו של יום מיתון מתבטא, בין היתר, בעליית האבטלה, כל עוד שוק העבודה בריא קשה לדמיין מצב של מיתון פעיל. 

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

השקעות אלטרנטיביות
ההשפעה האלטרנטיבית של אירוח האולימפיאדה
השקעות אלטרנטיביות
תאגיד מיצובישי מתכונן למהפכה הבאה
שוק הנדלן רותח
האלטרנטיבות של שוק הנדל”ן בישראל
השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן
השקעות נדל”ן אלטרנטיביות בישראל
אנרגיה ירוקה
האם זאת המהפכה הגדולה ביותר בעולם האנרגיה הירוקה והמתחדשת?