NFT

שוק ה – NFT (Non Fungible Token או בעברית אסימונים חסרי תחליף) הפך זה מכבר לדבר החם הבא וכעת מסתבר שהוא לא סתם חם – אלא רותח. לאחר שיצירה של האומן המכונה Beeple נמכרה עבור 69.3 מיליון דולרים במרץ 2021, בדצמבר האחרון נמכרה יצירה של האומן (או קבוצת האומנים) PAK תמורת 91.8 מיליון דולרים, שברה את השיא והפכה להיות יצירת ה – NFT היקרה ביותר שנמכרה עד כה.

מדוע המחירים של יצירות NFT מזנקים?

NFT הוא אסימון חסר תחליף, במילים פשוטות מדובר במטבע שיש לו ערך חד פעמי, מכיוון שמי שמחזיק בו – מחזיק את זכויות היוצרים על יצירה דיגיטלית כלשהיא. מדובר בשוק של יצירות אומנות, בעיקר יצירות אומנות ויזואליות ויצירות אומנות לשמע (כמו שירים וקבצי מוזיקה), וכמו בשוק האומנות הפיזי גם כאן יש היבט של השקעה אלטרנטיבית במוצר אומנות שערכו עשוי לעלות.

אבל אסימונים חסרי תחליף הן בעצם יותר מאשר רק יצירות אומנות – הן יצירות אומנות דיגיטליות המגיעות בחבילה של קוד המכונה בלוקצ’יין. הייצוג המיוחד הזה ליצירות אומנות מקנה ל – NFT יכולות שציור, פסל או אפילו שיר מוקלט – פשוט לא יכולים להתחרות איתן. לא קשה למצוא יצירות NFT שיש להן מאפיינים מיוחדים, המנצלים את ההיבטים הדיגיטליים של הפלטפורמה. למשל, היצירה Replicator של האמן הקנדי Mad Dog Jones (ששמו האמיתי הוא מיכה דוובאק) אשר משכפלת את עצמה ומפיקה NFT חדש בכל 28 ימים. יצירה זו נמכרה ב -4.1 מיליון דולרים באפריל 2021 מה שהפך את Mad Dog Jones לאמן הקנדי החי המחזיק בשיא הכנסות תמורת יצירות שמכר.

שתי יצירות של האומן ביפל (או בשמו האמיתי מייקל ווינקלמן) נמכרו בעשרות מיליוני דולרים. מיצג המכונה “human One” של אסטרונאוט ההולך בתוך מעין קופסא שקופה נמכר תמורת 30 מיליון דולרים אבל את השיא של יצירת ה – NFT היקרה ביותר קבע ביפל כאשר יצירה שלו בשם Everydays – The First 5000 Days נמכרה תמורת 69.3 מיליון דולרים. שם היצירה ניתן לה היות ומדובר בקולאז’ של 5,000 תמונות בודדות שנוצרו אחת ביום במשך יותר משלוש עשרה שנים (מ – 2007 ועד 2020) על ידי האומן. יצירה זו הייתה יצירת ה – NFT הראשונה שהוצעה למכירה על ידי בית מכירות פומביות גדול (Christie’s). לאחר המכירה אמרו גורמים בבית המכירות קריסטי’ז שביפל מדורג כעת בין שלושת האמנים החיים החשובים ביותר. את היצירה קנה משקיע הקריפטו Vignesh Sundaresab, יצירת האומנות Everydays – The First 5000 Days הזניקה את ביפל למעלה בטבלת האומנים המוכרים יצירות אומנות שלהם, עד כדי כך שהוא החל לשתף פעולה עם מותגי על ואומנים ידועים כמו נייקי וקייטי פרי.

משלמים עבור יצירה שכל אחד יכול ליהנות ממנה

קשה להבין למה אנשים מוכנים לשלם סכומי כסף גבוהים כל כך עבור יצירות שבעצם כל אחד יכול ליהנות מהן (משום שמדובר בסך הכול בקובץ נגיש ברשת האינטרנט). זוהי מהות ה – NFT, רוכשי היצירה הופכים בעליה למרות שכל אחד יכול להעתיק אותה ולעשות בה שימוש. נראה שמה שמאפשר ל – NFT לצבור ערך הוא הציפייה אצל מי שרוכשים יצירות כאלה לעלייה במחיר שניתן יהיה לקבל עבורן. לכל יצירה יש ערך התחלתי המכונה “מינטינג”, כך למשל בעת הנפקתם ערכם של הקופים המפורסמים (Lazy Monkey Yacht Club) היה 235 דולרים בלבד כאשר הקוף האחרון נמכר עבור שלושה מיליון דולרים.

The Merge, “המיזוג” בעברית, היא יצירת האמנות שנמכרה בחודש דצמבר עבור 91.8 מיליון דולרים. מדובר ביצירת NFT ייחודית מכיוון שהיא אינה יצירה בודדת אחת אלא מקטעים (Fragments) שנמכרו ל – 28,983 אספנים. היצירה נמכרה ביחידות המכונות “מסה” (Mass) במהלך העמדתה למכירה בין ה – 3 ל – 4 לדצמבר 2021. עבור כל מסה שילמו הקונים 575 דולרים בתחילת המכירה. מחיר האסימונים עלה ב – 25 דולרים בכל שש שעות.

היצירה The Merge נמכרה בזירת המסחר Nifty Gateways, זירת מסחר ב – NFT. מר דנקן קוק פוסטר, אחד ממקימי זירת המסחר, נשמע אומר כי השיא שקבעה The Merge הוא רק עוד אישור לעובדה  ששוק ה – NFT הוא אכן מדיום פופולארי לאמנות וחדשנות – ואולי גם השקעה אלטרנטיבית לא רעה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
סופטבנק
מדוע סופטבנק מחסלת את מחלקת הרובוטיקה שלה?
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
הזינוק במחירי הנדל"ן
לצד הזינוק במחירי הנדל”ן והעלאת הריבית: בעלי בתים מעלים את מחירי השכירות בעשרות אחוזים
ניהול השקעות
חמש עצות אלטרנטיביות לניהול השקעות חכם ויעיל יותר