שוק הקריפטו

לא חסרות לנו דרמות בתחום שוק הקריפטו ובפרט כריית מטבעות קריפטוגרפים במהלך שנת 2021, כך למשל הגלייתן של חוות הכרייה אל מחוץ לגבולות סין וקזחסטן. בארה”ב ניסו דווקא למשוך את הכורים אולם באמצע חודש מרץ 2022 נראה שנפל דבר גם שם. מועצת האמינות החשמלית של מדינת טקסס (ארגון האחראי על רוב רשתות החשמל בטקסס) שלחה הודעות לכל צרכני החשמל הכבדים ובישרה שחברות אלה תקבלנה קצבת חשמל קטנה מזו שצרכו עד כה עד שיעברו תהליך אישור שיאפשר להן לקבל עוד חשמל. כריית קריפטו היא פעילות זללנית בחשמל וכעת לא ברור אם חוות הכרייה תקבלנה אישור לצרוך חשמל בהיקף הנחוץ להן.

חשש מפני קריסת רשת החשמל בטקסס

מועצת האמינות החשמלית של טקסס מחילה כעת הגבלות חדשות לצריכת חשמל בעיקר אצל הצרכנים ה”כבדים”, ולא בכדי. בחורף שעבר (2021) חדלו לפעול תחנות ייצור חשמל מבוססות שמש ורוח של תנאי מזג האוויר הסוערים, תחנות החשמל הקונבנציונאליות לא הצליחו לעמוד אז בעומס. המועצה הודיעה כי היא מתכוונת לפעול על מנת למנוע היתכנות של אירוע כזה, שניתק אז אלפי צרכני חשמל מהרשת במשך שעות ואף ימים.

למרות שהעומס על רשת החשמל בטקסס ידוע זה מכבר, לאורך שנת 2021 התנהל קמפיין אגרסיבי למשיכת כורי קריפטו למדינה מטעם שני המועמדים בבחירות למושל טקסס (הבחירות עצמן יערכו בסוף השנה). המושל הנוכחי גרג אבוט, והמתחרה העיקרי שלו, דון האפקינס (שניהם שייכים למפלגה הרפובליקנית) התחרו ביניהם בניסיון למשוך דווקא אל טקסס כורי ביטקוין שגורשו מסין ומקזחסטן. כעת מסתבר שחברות כרייה שהתפתו עלולות להפסיד את כל השקעתן, כך למשל לפי מנכ”ל חברת הכרייה Cormint לה הובטחו 130 מגה וואט ובפועל קיבלה רק 25 מגה וואט עד לסיום הליך האישור החדש. התסכול בקרב חברות דוגמת Cormint ברור, אם הליך האישור יארך זמן רב מדי ההשקעה שביצעו כדי לבסס פעילות כרייה בטקסס תרד לטמיון.

לצדן של חברות הכרייה עומדת מועצת הבלוקצ’יין של טקסס. נשיא המועצה, מר לי בראצ’ר, נשמע אומר כי הרשויות בטקסס מודעות לקושי של חברות הכרייה וכי מתנהל מו”מ מול מועצת האמינות החשמלית כדי לוודא שלא יגרמו עיכובים שפירושם הפסדים משמעותיים.

בחינת הסיכונים וההזדמנויות הקשורים לשוק הקריפטו ולנכסים דיגיטליים

במקביל לעניין הגבלת מכסת החשמל המסופקת לחברות כריית קריפטו חתם הנשיא ביידן, בתחילת חודש מרץ, על צו ביצוע שירכז את המאמצים בין הרגולטורים הפיננסיים במטרה להבין טוב יותר את הסיכונים וההזדמנויות שמביאים עימם נכסים דיגיטליים ומטבעות קריפטו.
הצו המדובר, שמלאכת ניסוחו נמשכת כבר כמה חודשים, נועד לייעל את בחינת המשמעויות של שימוש במטבעות קריפטוגרפים במיוחד בתחומי הגנת הצרכן, ביטחון לאומי ומימון בלתי חוקי (הלבנת הון למשל). לפי ממשל ביידן המהלך מבוצע בתגובה לצמיחה נפיצה בנכסים דיגיטליים ולמספר הולך וגדל של בנקים מרכזיים של מדינות בארה”ב הבודקים את תחום המטבעות הקריפטוגרפים.
אחת המטרות היא לשמור על מעמדה של ארה”ב כמובילה טכנולוגית בתחום המטבעות הקריפטוגרפים. הצו מנחה רגולטורים בכל המדינות בארה”ב להמשיך במלאכה בה החלו בשנה שעברה כולל למידת נושא יצירת דולר דיגיטלי.

האם שוק הקריפטו ייכנס למיינסטרים?

תוצאות הצו הנשיאותי יכולות לעזור בעיצוב קווי המתאר של הכלכלה החדשה המבוססת, או לכל הפחות כוללת היבטים קריפטוגרפים ודיגיטליים, ולאפשר מעבר חלק שלה למיינסטרים. מבקרים של שוק הקריפטו טוענים שמטבעות קריפטוגרפים מאפשרים פעילות בלתי חוקית, כולל הלבנת הון, ויוצרים סיכונים פיננסיים גדולים עבור המשתמשים בהם ועבור המערכת הפיננסית כולה. הצו יעזור למקם את ארה”ב בעמדה שתבטיח כי היא תמשיך להוביל בחדשנות המערכת האקולוגית של הנכסים הדיגיטליים תוך שהיא עושה זאת באופן המגן על הציבור הרחב, עולה בקנה אחד עם ערכי הדמוקרטיה ומקדם תחרותיות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – מה זה אומר ואיך מתחילים?
פייסבוק
תקלה קטנה נזק גדול: מה גרם לשלושת מערכות הענק פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לעצור מלכת
מטא
מטא לא מתאוששת: עובדי ה-AI של מטא כבר לא מאמינים בחברה ונוטשים
השקעות אלטרנטיביות חצי מיליון
צברתם חצי מליון ש”ח? הנה כמה ערוצי השקעה שחשוב לקחת בחשבון!