ביטקוין

קרייג רייט הוא מדען מחשבים אוסטרלי הטוען מזה זמן כי הוא ממציא הביטקוין המכונה סאטושי נאקאמוקטו. לאחרונה התיר בית המשפט העליון בבריטניה לקרייג רייט להגיש תביעה כנגד מפתחים בקהילת הביטקוין כחלק ממאבק שלו (ושל קבוצת Tulip Trading) על מנת להשיב לעצמו ביטקוין שנגנב באירוע שוד מבורסת מאונט גוקס בשנת 2014 (אז נגנבו 850 אלף מטבעות ביטקוין וכך מדובר בתביעה ששוויה כיום עשרות מיליארדי דולרים). לאור התביעה המשפטית המתקדמת מייסד טוויטר ג’ק דורסי הכריז לפני כשבוע על הקמת קרן ללא מטרות רווח שתפקידה להגן על מפתחים מקרב קהילת הביטקוין.

המטרה: למנוע הרתעה מעיסוק פעיל בפיתוח ביטקוין ופרוייקטים נלווים

בהצעתם להקים את הקרן, הצעה אשר נשלחה לרשימת התפוצה של מפתחי הביטקוין על ידי ג’ק דורסי ושני שותפיו ליוזמה, אלכס מורקוס מ – Chaincode Labs, ופרופסור מרטין וויט מאקדמיית בלוקצ’יין, ניסחו השלושה את כוונותיהם כך: “קרן ההגנה המשפטית של ביטקוין היא ישות ללא מטרות רווח שמטרתה למזער כאבי ראש משפטיים שמרתיעים מפתחי תוכנה מלפתח באופן פעיל ביטקוין ופרויקטים נלווים כגון רשת Lightning, פרוטוקולי פרטיות ביטקוין וכדומה”.

האם מפתחי ביטקוין חייבים חובת אמון לאלה המסתמכים על מלאכתם?

המאבק המשפטי פורץ הדרך של ד”ר רייט הביא לכך שבתי המשפט נדרשים לתת דעתם על חובת אמון שמפתחי ביטקוין אולי חייבים כלפי מי שמסתמכים על מלאכת פיתוח ותחזוקת הבלוקצ’יין. הפעולה הראשונה של הקרן שמקים דורסי תהיה תיאום ההגנה המשפטית של 16 מפתחים הנאלצים להתגונן מול תביעתו של קרייג רייט וקבוצת Tulip Trading בטענה שהם הפרו חובת אמונים באירוע השוד מבורסת מאונט גוקס בשנת 2014. הקרן תממן עבור המפתחים ייצוג משפטי איכותי.

בחודש פברואר 2014 נפרצה בורסת מאונט גוקס, בורסת קריפטו שבסיסה היה ביפן והיא הובילה את המסחר בביטקוין באותה תקופה, ההאקרים הצליחו לשים ידם על 850 אלף מטבעות ביטקוין ששווים כיום כ – 40 מיליארד דולרים (בתקופת השוד השווי הכולל של המטבעות עמד על כחצי מיליארד דולרים “בלבד”). בעקבות הפריצה פורקה הבורסה והיא כבר אינה פעילה כיום.

דורסי יוצא נגד אופן פעולתו של קרייג רייט

ההצעה להקים קרן להגנה משפטית עבור מפתחי ביטקוין תואמת את דפוס ההתנגדות של ג’ק דורסי לד”ר קרייג רייט במיוחד. הקמת הקרן מהדהדת את ההקמה המוקדמת של מייסד טוויטר את “ברית הפטנטים הפתוחים” של (Crypto Open Patents) COPA אשר הוצגה בתחילה על ידי דורסי כקבוצה אגנוסטית נגד פטנטים, אך מאז הקמתה לפני כמעט שנה היא עדיין לא עשתה דבר מלבד להתנגד לטענתו של ד”ר רייט כאילו הוא זה העומד מאחורי המסמך הלבן של ביטקוין.

למרות שכבר זיהתה את היעד הראשון שלה בד”ר רייט ו – Tulip Trading קרן ההגנה על מפתחי ביטקוין, נכון לשלב זה, אינה מגייסת כסף. בהתחשב בכך שהקרן מונהגת על ידי דורסי מורקוס ווייט, נראה שההכרזה עוסקת פחות בהקמת קרן למטרות כלליות עבור נאשמים חסרי ישע ויותר הצהרה שמיליארדי הטוויטר של ג’ק דורסי יהיו זמינים לכל מי שימצאו עצמם מול ד”ר רייט בבית המשפט. לפי לשון ההודעה אודות הקמת הקרן ברור כי התביעות והנתבעים שעליהם בוחרת הקרן להגן נתונים לחלוטין לשיקול דעתה של המועצה בת שלושת האישים.

המהלך של דורסי עשוי לתת ליריביו המשפטיים של ד”ר רייט עוד אורך נשימה פיננסי, אבל זה לא יעזור להם להתגונן מפני הטיעונים המשפטיים שלו ברגע שהם יעלו בבית משפט. ד”ר רייט טוען להטלת חובת אמון על מפתחי בלוקצ’יין כלפי בסיס המשתמשים שלהם, ייתכן מאוד ויש בסיס בחוק לכך שחובה כזו אכן קיימת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ניקולה טסלה
גאון כל הדורות: סיפורו של ניקולה טסלה
מה יש בתיק ההשקעות של ברקשייר האת׳ויי?
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: כל מה שצריך לדעת
סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות
סוגי השקעות אלטרנטיביות
לא רק שוק ההון: 2 סוגי השקעות אלטרנטיביות שאתם פשוט חייבים להכיר