השקעה אלטרנטיבית 2021

כשהשווקים נצבעו אדום, כשמוצרי השקעה מסורתיים צללו מטה וחוקי המשחק בניהול תיקי השקעות השתנו – שוק אחד הפך להיות כמעט המיינסטרים של מנהלי השקעות דינאמיים, והוא שוק ההשקעות האלטרנטיביות. השקעות שנסחרות מחוץ לשוק ההון, שלעיתים מציגות מתאם לא גבוה לכיווני התנודות בשווקי ההשקעות המסורתיים (המכילים מניות ואיגרות חוב) – מאפשרות פיזור גבוה, סיכונים נמוכים יותר ותשואה כיד הדמיון הטובה עליכם. אחרי שנה בלתי צפויה, שהיו בה נפילות וגם התאוששויות ואפילו צמיחה, שנה שבה משקיעים רבים הפסידו סכומי כסף נכבדים (ואחרים הרוויחו) – כנראה שאפיק ההשקעות האלטרנטיביות יהפוך לערוץ שניראה בכל תיק השקעות חכם. מה יש בהן, בהשקעות האלטרנטיביות, שהופך אותן חמות כל כך בשוק ההשקעות בחודשים האחרונים? ואיך מנהלים את הערוץ האלטרנטיבי בתיק ההשקעות?

מוצרי השקעה אלטרנטיביים והיתרונות הגדולים שלהם לתיק ההשקעות שלכם

יש הרבה הגדרות למוצרי השקעה אלטרנטיביים, אנחנו חושבים שהגדרה פשוטה וכוללת מספיק תהיה זו: מוצרי השקעה אלטרנטיביים הם אלה הנסחרים מחוץ למערכת ה”מיינסטרים” להשקעות בישראל. למעשה, נכון יהיה לומר שכל השקעה מחוץ לשוק ההון יכולה ליהנות מהכינוי “השקעה אלטרנטיבית” – החל מקרנות חוב וכלה ביהלומים מתחת למזרון.

הנה כמה דוגמאות שכיחות להשקעות אלטרנטיביות:

  • השקעה בנכסי נדל”ן מניב (כולל רכישת נדל”ן, קבוצות רכישה, הצעות השקעה של יזמים פרטיים, קרנות נדל”ן, ועוד)
  • השקעה בתשתיות
  • השקעה ישירה בחברות שאינן סחירות בשוק ההון, פרויקטים ומיזמים פרטיים
  • השקעה בקרנות גידור
  • השקעה במטבעות קריפטוגרפיים
  • השקעה במוצרי חוב, קרנות חוב ואגרות חוב לא סחיר

העובדה שהשקעות אלטרנטיביות פועלות במנותק משוק ההון ה”מסורתי” מאפשרת מתאם נמוך לתנודתיות בשוק ההון – מה שאומר שתיאורטית, ניתן להרוויח בכל מצב, כל תשואה – אם רק עשיתם את הבחירות הנכונות. אם כן, היתרונות הגדולים של מוצרי השקעה אלטרנטיביים הם פיזור משמעותי, יכולת להפחית סיכון עם השקעה במוצרים שפועלים על פי חוקי שוק מנוגדים, ותשואות פוטנציאליות גבוהות יחסית.

איך משקיעים במוצרים אלטרנטיביים?

כל מוצר להשקעה שהוא לא דרך שוק ההון הוא, כאמור, השקעה אלטרנטיבית. ניהול תיק השקעות אלטרנטיבי כולל מספר מוצרים שכיחים, ביניהן למשל:

  • קרנות חוב: קרנות חוב משמשות למימון פעילות חברות וארגונים תחת תנאים מסויימם, כמו למשל הלוואות חברתיות (p2p), קרנות אשראי לחברות ועסקים, קרנות למימון פרוייקטי נדל”ן, ועוד ועוד. רק על מנת לסבר את האוזן: קרן החוב הפרטית “ארבל” השיגה למשקיעים שלה תשואה של מעל 16% לאורך שנת 2020.
  • קרנות גידור: גם כאן מדובר במוצרי השקעה שמוצעים על ידי גופים פיננסיים שונים מחוץ לשוק ההון, כמו למשל קרן יסעור מבית אלטשולר שחם, קרן הגידור הפרטית “טוליפ קפיטל”, קרן “עדן אלפא” הפרטית, ורבות אחרות.

כמה מהתיק כדאי להחזיק בהשקעות אלטרנטיביות?

הבחירה במוצרי השקעה אלטרנטיביים, ממש כמו הבחירה במוצרים מסורתיים יותר, מאפשרת “אפשרות השקעה” עם רמות הסולידיות והיציבות של כל השקעה אל מול הרכיבים הספקולטיביים יותר לשה, ואלה המשתנים המשמעותיים בהרכב התיק שלכם. בסופו של יום, בהשקעות אלטרנטיביות כמו בהשקעות מסורתיות – אתם לא רוצים “לשים את כל הביצים בסל אחד”, אלא לפזר את ההשקעות ולגדר הפסדים. פיזור ההשקעות בתיק שלכם והחלוקה בין מוצרים ספקולטיביים יותר לכאלה סולידיים יותר, כמו גם חלוקה בין מוצרים “מיינסטרימיים” למוצרים אלטרנטיביים להשקעה – יאפשרו לכם לייצר תשואות גבוהות בכל שלב בחיי תיק ההשקעות שלכם. לסיכום, כבר היום ניתן לראות כי השקעות אלטרנטיביות הופכות לחלק בלתי נפרד מתיק השקעות או תיק נכסים, חברות הביטוח והגופים הפיננסים משקיעים כ-20%-40% מתיק הנכסים השקעות אלטרנטיביות. ההשקעה מאפשרת מתאם נמוך לשוק ההון ובכך תיק ההשקעות הכללי סובל מפחות תנודתיות בעת משבר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דוג'קוין
מאסק מסביר: מה יש בדוג’קוין שהופך אותו מיוחד כל כך?
האם ביטוח הרכב משתנה בהתאם למספר הרכבים בבית?
השקעות אלטרנטיביות למתחילים
השקעות אלטרנטיביות למתחילים, מה צריך לדעת?
מטבעות דיגיטליים
התפתחויות טכנולוגיות בעולם המטבעות הדיגיטליים
היתרונות של השקעות אלטרנטיביות בתקופות תנודתיות בשווקים