השקעה בקנביס

תיקון עולם, שהוקמה בשנת 2006, מספקת מוצרים המבוססים על קנאביס ומנהלת מחקרים קליניים ופרה קליניים בנוגע ליעילות מוצרים אלה ובטיחות השימוש בהם. היא היתה החברה הראשונה בישראל שעסקה בגידול ואספקה של קנאביס רפואי, ובשנת 2019 היא נרכשה על ידי קנביט תמורת 42 מיליוני דולרים. ב – 28 במרץ היה שווי מחיר מניית תיקון עולם כ – 2,082 ₪. זה היה מחיר השיא של המניה, ומאז מחירה רק יורד. בתחילת שנת 2020 נסחרה מניית תיקון עולם במחיר של כ – 758 ₪ למניה, והיום המניה נסחרת סביב מחיר של 258 ₪.

השבוע (26.12.21) הודיעה חברת טבע, ענקית התרופות הישראלית ומי שפעם כונתה “מניית העם”, שתתחיל לשווק מוצרי קנאביס ותמכור בבלעדיות את מוצרי תיקון עולם, כרגע רק בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית. ההסכם בין שתי החברות מאפשר מכירת המוצרים גם בשווקים נוספים בהמשך, כמו למשל בשוק האוקראיני, כאשר הרגולציה המקומית תאפשר זאת.

ייתכן שזה בדיוק הצעד קדימה שחברת תיקון עולם חיכתה לו, לאחר שנים של ירידות מחירי המניה. אולי עכשיו הזמן להשקיע בחברת תיקון עולם?

שוק מוצרי הקנאביס, לא עושה חייל בשנים האחרונות

בתחילת שנת 2021, השקעה בשוק הקנאביס היתה הטרנד הכי חם של שוק ההון. אפשר להזכיר חברות קנאביס דוגמת Cronos Group שהרוויחה מתחילת דצמבר 2020 ועד סוף פברואר 2021 מעל 60%, GrowGeneration Corp שהרוויחה מאפריל 2020 ועד תחילת פברואר 2021 מעל 1,679% של תשואה, Amyris שהרוויחה מסוף נובמבר 2020 ועד ה – 12 למרץ 2021 805%, והרשימה עוד ארוכה. חברות פרטיות שעסקו בגידול קנאביס רפואי, במחקר ופיתוח, או בשיווק של מוצרים הציעו למשקיעים פוטנציאלים ערוצי השקעה אלטרנטיבית באופן ישיר בחברות שלהם, והסקטור פרח, עם השקעות של מאות מיליוני שקלים בישראל – ונהירה של משקיעים לחברות הקנאביס במדינות רבות בעולם.

רק שהטרנד לא החזיק מעמד לאורך זמן. בפברואר 2020 נענתה הבורסה בתל אביב לעניין ההולך וגואה של משקיעים בתחום הקנאביס וייסדה את מדד תל אביב קנאביס המכיל מניות של עשר חברות בתחום, כולל חברת תיקון עולם. המדד, שהחל פעילותו כאמור בפברואר השנה, הפסיד מאז השקתו יותר מ – 57% ונמצא בירידה מתמדת מהיום הראשון בו פורסם ועד היום.

תיקון עולם מנסה להיכנס למיינסטרים דרך שיווק המוצרים עם חברת טבע

גם חברת טבע לא בדיוק עוברת שנים קלות, ואם בסוף 2015 היה מחיר מניית טבע כ – 65 דולרים, בתחילת שנת 2020 לאחר ירידה כמעט רצופה נסחרה מניית טבע סביב מחיר של 10 דולרים למניה והיום נסחר מניית טבע סביב מחיר של 8.4 דולרים למניה. שיתוף הפעולה בין טבע לחברת תיקון עולם עשוי להועיל לשתיהן, כאשר חברת תיקון עולם היא מהיצרניות הבולטות בעולם למוצרים רפואיים או טיפוליים מבוססי קנאביס וחברת טבע מחפשת את השוק הבא שבו תוכל לבלוט ולהחזיר עטרה ליושנה.

על פי ההסכם, חברת טבע נהנית מהסכם הפצה בלעדית של מוצרי תיקון עולם, שמנים מבוססי קנאביס מהסוגים CBD ו – THC בעיקר. ההסכם נחתם לתקופה של 10 שנים עם אפשרות להארכתו בשלוש שנים נוספות בכל פעם, כאשר טבע תרכוש מתיקון עולם את המוצרים שתשווק וחברת תיקון עולם מחזיקה בזכות סירוב להפצת מוצריה בשווקים שעל פי ההסכם.

לאחר ההודעה על הסכם שיתוף הפעולה, עלתה מניית טבע בכ – 7% אולם ביומיים האחרונים ירדה ב – 2%. גם מניית תיקון עולם עלתה לאחר ההודעה בכ – 2% אולם מאז כבר איבדה 1.3%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

איזיג'ט
כתום, לבן ומעל העננים – איזיג’ט בימי קורונה
מטבעות קריפטוגרפיים
מקדונלדס, אילון מאסק והונאת הקריפטו הגדולה
רכב חשמלי
כמה מס תשלמו על הרכב החשמלי הבא שלכם?
מטבעות קריפטוגרפיים
הבהלה לזהב: כריית מטבעות קריפטוגרפיים
השקעות אלטרנטיביות
האם הטכנולוגיה המציאה מחדש את ענף האופנה?