תיק השקעות אלטרנטיבי
תיק השקעות אלטרנטיבי

בשנתיים האחרונות, בתקופה של גידול משמעותי גם בארץ וגם בחו”ל בתיקי השקעות ובמספר המשקיעים בשוק ההון, אנחנו רואים גם את המשקיעים המוסדיים והגדולים מקצים נתחים נכבדים מתיק ההשקעות שלהם, לתחום ההשקעות האלטרנטיבי. חברת הביטוח מגדל מקצה 10% – 20% מתיק ההשקעות שלה לתחום ההשקעות האלטרנטיביות הכולל קרנות השקעה, קרנות נדל”ן, קרנות חוב, קרנות גידור וגם פעילות ישירה בנדל”ן. 

השקעה אלטרנטיבית מאפשרת פעילות בתחומים שמחייבים התמחות מיוחדת בתחום הרלוונטי, נוכחות מקומית וסביבת פעילות ייחודית, דרישות שעל פי רוב לגוף המוסדי אין בנמצא. במגדל תחום ההשקעות האלטרנטיביות התפתח כך שעיקר הפעילות בו היא בקרנות השקעה (רכישה והשבחה של חברות פרטיות), קרנות הון סיכון (השקעה בחברות טכנולוגיה בשלבי התפתחות שונים), קרנות גידור (המתמחות באסטרטגיות מסחר ייחודיות), קרנות נדל”ן (המתמחות ברכישת נכסים במקומות שונים בעולם) וגם, בשנים האחרונות, קרנות חוב (מתן אשראי עסקי במקום או לצד הבנקים). 

פירמת ניהול השקעות דנית

לאחרונה פרסמה מגדל שהיא תשקיע 80 מיליון יורו נוספים בפירמת ניהול ההשקעות הדנית CIP (Copenhagen Infrastructure Partners). מדובר בבית השקעות שפועל בעיקר בתחום האנרגיות המתחדשות. ההשקעה הכוללת של מגדל ב – CIP, לאחר התוספת האחרונה, תעמוד על 1.5 מיליארד שקלים. מגדל תשקיע בקרן Energy Transition 1, קרן המנהלת 3 מיליארד יורו ומתמקדת בפרויקטים של אנרגיה ירוקה, אנרגיה שהפקתה אינה כרוכה בפליטת גזי חממה.
ההשקעה הנוספת ב – CIP מעידה על האמון שרוכשים במגדל בתחום האנרגיות המתחדשות. השקעה שביצעה מגדל בשנת 2017, אז השקיעה 150 מיליון יורו בקרן השלישית בגודלה של CIP (קרן המנהלת 3.5 מיליארד יורו), הניבה עבור מגדל תשואה שנתית של 17%. בשנת 2020 השקיעה מגדל 200 מיליון יורו בקרן הרביעית בגודלה על CIP (קרן המנהלת 7.3 מיליארד יורו).

CIP נוסדה בשנת 2012 והיא מנהלת 16 מיליארד יורו בשמונה קרנות. ההשקעה בקרנות השונות של CIP היא השלישית בגודלה מתוך תיק ההשקעות באנרגיה מתחדשת של מגדל, תיק ששוויו הכולל עומד על 11.5 מיליארד שקלים. תיק זה של מגדל הוא הגדול מבין תיקי ההשקעה של משקיעים מוסדיים ישראלים בתחום האנרגיה המתחדשת. 

מרכזים לוגיסטיים בספרד

מגדל היא הגוף המוסדי הישראלי בעל החשיפה הגדולה ביותר להשקעות אלטרנטיביות. לאחרונה נודע שמגדל תשקיע 75 מיליון יורו במיזם נדל”ן שבו שותפות גם ענקית ניהול הנכסים AWE וקרן הפנסיה של ארגון המורים בטקסס. 

מגדל השקיעה כמעט 11 מיליארד שקלים באנרגיה מתחדשת ולהשקעות אלטרנטיביות אלה מתווספת לאחרונה כניסה לשותפות שתשקיע ברכישת מרלו”גים (מרכזים לוגיסטיים) בספרד. מדובר בהשקעה משותפת למגדל, המשקיעה 75 מיליון יורו, לחברת AWE מגופי ניהול הנכסים המניבים הגדולים באירופה (עם סך השקעות של 35 מיליארד יורו) אשר תשקיע 35 מיליון יורו, ולקרן הפניה של ארגון המורים בטקסס (TRS – Teachers Retirement System) המנהלת נכסים בהיקף כולל של 150 מיליארד יורו. למגדל עומדת הזכות להכפיל את סכום ההשקעה שלה (ל-150 מיליון יורו). 

שלוש השותפות כבר רכשו מרכז לוגיסטי ששטחו 9,200 מ”ר בסמוך לעיר סיביליה. מרכז זה מושכר מאז שנת 2020 לענקית המסחר המקוון אמזון. לבעלי המרכז זכות להכפיל את השטח הבנוי בו. לשותפות כוונה לרכוש ולהעמיד להשכרה מרכזים לוגיסטיים בערים גדולות ברחבי ספרד כגון מדריד, ולנסיה, ברצלונה וסביליה ובהמשך להשקיע במרלו”גים גם בערים קטנות יותר. כוונת השותפות להתמקד במרכזי “המייל האחרון” דהיינו אתרים מהם יוצאים המשלוחים ללקוחות. 

צוות איכותי לניהול השקעות אלטרנטיביות


צוות ההשקעות האלטרנטיביות של מגדל כולל שמונה מנהלים המחזיקים בעשרות שנות ניסיון מגוון כמשקיעים. צוותי משקיעים תחת שמונה מנהלים אלה פועלים מול גופים מוסדיים וקרנות השקעה מן המובילות בעולם. מגדל משקיעה משאבים רבים באיתור הזדמנויות לשיתופי פעולה עם גופים מוסדיים מובילים בארה”ב ובאירופה בתחום ההשקעות האלטרנטיביות. 

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות מי מתי למי
השקעות אלטרנטיביות- מהן? מתי הן מומלצות? למי הן מתאימות?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: מניית מנצ’סטר יונייטד מזנקת ב-8% בעקבות כריסטיאנו רונאלדו, מדדי אירופה באווירה חיובית
קנאביס
ההפסדים בחברות הקנאביס – האם מדובר בסקטור שתם זמנו?
פודטק
פיוצ’ר מיט, יצרנית הבשר המתורבת מרחובות, מגייסת לפי שווי שוק של 600 מיליוני דולרים
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית