הפניקס

בסוף שנת 2021, מתמקמת חברת הביטוח “הפניקס” במקום הראשון בטבלת הרווחיות של חברות הביטוח הגדולות בישראל – ואל תטעו, הגידול העצום ברווחים אינו נובע מפעילות החברה בתחום מכירת פוליסות ביטוח. דווקא בתחום מכירת פוליסות ביטוח, הפניקס נמצאת במקום פחות מחמיא לקראת סוף הטבלה, והסיבה לעובדה שהפניקס היא בין שתי חברות הביטוח היחידות בארץ שהציגו שורת רווח גבוהה יותר ברבעון השלישי של 2021 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד – היא תיק ההשקעות האלטרנטיבי של החברה, עם דגש – איך לא – על השקעות בנדל”ן ועל קרנות השקעה וייזום בפרויקטי נדל”ן.

שורת הרווח של הפניקס ברבעון השלישי עמדה על 422 מיליוני שקלים, והיא הציגה עליה של 27% ביחס לרבעון השלישי של 2020. זהו הרווח הרבעוני הגבוה ביותר מבין ששת חברות הביטוח הגדולות בשוק הישראלי. מאז תחילת השנה, הציגה הפניקס רווח של כ – 1.6 מיליארדי שקלים, פי שלושה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. במקום השני בטבלת הרווחים של חברות הביטוח בתשעת החודשים הראשונים של 2021 נמצאת כלל ביטוח, החברה ששברה שיאים בשנים האחרונות גם בהיבט של תחלופה בצוותי ההנהלה הבכירה שלה – עם רווח נמוך בכמעט 60% ביחס לרווחי הפניקס.

רווח מהשקעות שהוא גבוה יותר מהרווח הכולל לרבעון

הפניקס מציגה ברבעון השלישי השנה רווח מהשקעות וריביות בסכום כולל של 564 מיליוני שקלים – סכום גבוה באופן תמוה ביחס לשורת הרווח הכוללת של החברה, הנמוכה יותר מסכום זה (כאמור, 422 מיליוני שקלים). המשמעות היא לא רק שהפעילות הרווחית העיקרית של החברה ברבעון השלישי נובעת מהשקעות, אלא שפעילות זו כיסתה הפסדים באפיקי הפעילות האחרים של החברה. ברבעון השלישי של 2020, אגב, היתה שורת הרווח מהשקעות של חברת הפניקס רק קצת יותר מ – 20% ביחס לסכום השנה: כ – 120 מיליוני שקלים בלבד.

הרווחים בסקטור הביטוח מצטמצמים

בדו”חות הרבעוניים של כל חברות הביטוח, ניכר כי ההכנסות מפעילות בתחום הביטוח מצטמצמות. זאת, עקב שינויים רגולטורים, תחרות רבה יותר וכניסה של חברות אינשורטק צבעוניות וצעירות לתחום, ירידה בגובה דמי הניהול המשולמים על מוצרי חיסכון לפנסיה, והפגיעה הדרמטית ברווחיות בתחום ביטוחי הרכב, בעיקר עקב העלייה בתאונות הדרכים המצדיקות תביעה ביטוחית (גם תאונות דרכים מינוריות הגורמות נזק לרכוש אולם ללא פגיעה בגוף, נוגסות משמעותית ברווחי חברות הביטוח בתחום פוליסות ביטוח רכב). כך קורה, שכל חמשת חברות הביטוח המסורתיות הגדולות בישראל (הפניקס, מגדל, כלל, הראל, ומנורה מבטחים) – נסמכות השנה על השקעות אלטרנטיביות יותר מאשר על ההכנסות ממכירת פוליסות ביטוח.

מה יש בתיק ההשקעות של הפניקס, שהוא רווחי כל כך?

חברת הפניקס מנהלת תיק השקעות אלטרנטיבי בשווי של מיליארדי שקלים. הנה כמה מההשקעות הבולטות של החברה לאחרונה:

  • בדצמבר השנה השתתפה הפניקס בגיוס הון לקרן ההשקעות בנדל”ן “בית וגג”. כמעט 50% מכלל הגיוסים של הקרן מגיעים מחברת הפניקס. בית וגג צפויה לנסות להנפיק מניות לפי שווי שוק של חצי מיליארד שקלים בחודשים הקרובים.
  • חברת הביטוח ביצעה במהלך השנה מספר השקעות בתחום האשראי הצרכני, ואף נכנסה לשותפות עם בנק ירושלים בהקמת חברת בת בשווי שוק מוערך של כ – 350 מיליוני שקלים. הפניקס תחזיק בבעלות של כ – 20% ממניות החברה, בתחום שצובר תאוצה בשנים האחרונות.
  • הפניקס מחזיקה בכ – 25% מכלל המניות של קבוצת הנדל”ן הפרטית אקרו נדל”ן, ובנובמבר השנה רכשה גם 25% ממניות בנייני העיר הלבנה המתמחה בפרויקטי בינוי לדיור ולמלונאות בתל אביב. בפברואר השנה דווח כי הפניקס ביחד עם אקרוב נדל”ן משקיעים במגרש בדרום תל אביב בשווי של כ – 73 מיליוני ₪, שיאפשר הקמת שישה מגדלי דיור ותעסוקה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ג'ף בזוס
שלב המסקנות: בזוס חזר מטיסת התיירות לחלל ומה צופן העתיד לסקטור התעופה?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: ספטמבר האדום בוול סטריט, טסלה עוקפת את תחזיות האנליסטים ומוסרת כ-241 אלף רכבים ברבעון השלישי
שוק ההון
שוורים ודובים: מדדי הבורסה בישראל פותחים את השנה העברית בעוצמה, עליות שערים באסיה ההאנג סנג מזנק ב-1.8%
זיהוי פנים
האח הגדול: חברות זיהוי הפנים הסיניות כובשות את המערב
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים