הרווארד

פיזור, גיוון והשקעות אלטרנטיביות

בשנים האחרונות, משקיעים פרטיים בארץ ובעולם החלו לבצע השקעות אלטרנטיביות, וזאת כחלק מפיזור השקעות וגיוון תיק הנכסים הכולל.  עולם ההשקעות האלטרנטיביות ( השקעות חוץ בורסאיות ) היה שייך במשך שנים לגופים המוסדיים הגדולים, לקרנות השקעה פרטיות, חברות ביטוח, בנקים ועוד. אך מדהים לראות שהאוניברסיטאות המובילות בעולם ידעו לזהות את המגמה כבר למעלה משני עשורים, והם החלו לבצע השקעות אלטרנטיביות כחלק מתיק ההשקעות הכולל של האוניברסיטה. כאשר בוחנים את תיק ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, מדהים לראות כיצד הצליחו מנהלי ההשקעות להפחית סיכון, ולשמור על תשואות גבוהות במשך שנים רבות. האם גם המשקיעים הפרטיים יכולים להרוויח ולהשקיע כמו הגופים הגדולים ועל פי תאוריית ההשקעות של זוכה פרס נובל לכלכלה בשנת 1990, הארי מרקוביץ, אבי תורת בחירת תיק ההשקעות האופטימלי.

קרן ההשקעות של הרווארד

בקרן ההשקעות הגדולה ביותר של אוניברסיטת הרווארד מנוהלים כ-41.9 מיליארד דולר, והם מנוהלים על פי מתודולוגיית השקעות ברורה, ובאופן דומה נוהלו קרנות של אוניברסיטאות נוספות בעולם כמו ייל, קמברידג’ ועוד. מדהים לראות כי קרנות ההשקעה של האוניברסיטאות הצליחו להשיג תשואה שנתית ממוצאת של כ-11.5% לאורך 20 שנות השקעה. כ-70% מתיק הנכסים מושקע בהשקעות אלטרנטיביות, כמו נדל”ן למגורים, נדל”ן מסחרי, חברות טכנולוגיה, בתי מלון, מגדלי משרדים, פרויקטים בתחום התשתיות, חברות טכנולוגיה , חברות אנרגיה ירוקה ומתחדשת ועוד. היתרון הגדול בהשקעה מסוג זה הוא חוסר הקורלציה לשוק ההון, וחוסר התנודתיות. ניתן ללמוד מתיק ההשקעות של הרווארד, כי התשואות הגיעו בזכות השקעות עקביות, והשקעות לטווח ארוך. את קרן ההשקעות של הרווארד מנהל נרב נרווקאר, מנכ”ל חברת הניהול HMC ויחד איתו מנהלים מנהלי השקעות בכירים, ולמזלם של משקיעים רבים, הרווארד חושפת את מתודולוגיית ההשקעה, וגם משקיעים קטנים יכולים ליישם אותה. כיום, שווה קרן ההשקעות של הרווארד כ-41.9 מיליארד דולר, ובשנת 2020 היא רשמה תשואה של כ-7.3%, וזאת לעומת תשואה של 6.5% בשנת 2019. בתיק ההשקעות של הרווארד ניתן למצוא חשיפה מנייתית 26%, וקרוב ל-70% השקעות חוץ בורסאיות.

חשוב לציין, השקעות אלטרנטיביות או השקעות חוץ בורסאיות יכולות להיות ממגוון רחב של תחומים וממגוון רחב של רמות סיכון. השקעות אלטרנטיביות הן בעצם כל השקעה שלא נחסרת בבורסה, כמו למשל, נדל”ן, חברות טכנולוגיה פרטיות, חברות אנרגיה ירוקה ומתחדשת, פרויקטים בתחום התשתיות ועוד. חשוב לומר, כמו בכל השקעה, גם בהשקעות אלטרנטיביות יש ספקטרום מאד רחב של רמות סיכון, אפשר למצוא בקצה הסולידי השקעות נדל”ן, ובקצה השני ניתן למצוא השקעות בחברות ביו-טק או טכנולוגיה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
נגיד בנק ישראל: החשש הוא שגופים שמנפיקים מטבע משל עצמם יעבדו רק איתו, מה שייצור ריבוי מטבעות לא הגיוני בשוק
השוואת מטבעות קריפטו
השוואת מטבעות הקריפטו המובילים לשנת 2022, מי מוביל ומי נשאר מאחור?
השקעות אלטרנטיביות
הצפרדע הישראלית מטריפה את העולם  – ג’יי פרוג
לצלול להשקעות
לצלול למים העמוקים – כל מה שרציתם לדעת על השקעות אלטרנטיביות 
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%