תיק השקעות טכנולוגי
מתקפות סייבר, כופר, סחיטה, איומים  ואירועי פריצות למערכות המחשוב פוגעות משמעותית בתפקוד של חברות טכנולוגיה כמו גם של חברות ממגוון תחומים אחרים. יצאנו לבדוק – כמה שילמו המשקיעים של חברות שהתמודדו עם פריצות סייבר גדולות השנה, ואיך מעדכנים את תיק ההשקעות לאור הסיכון.

מניות הטכנולוגיה שהחזיקו את שוק ההון לאורך משבר הקורונה, עם יציבות פנומנאלית ואפילו עליות מחירים הציגו ירידות שערות עם פתיחת השוק וסממנים ראשונים לחזרה לשיגרה. זה לא היה רק המשבר והנפילה של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם שעוררה במשקיעים ספקות בנוגע לשווי המנופח של ענקיות טכנולוגיות כמו אלה שהוזכרו לעיל וגם מייקרוסופט, גוגל, אפל, ואחרות. סיבות רבות הורידו את ערכן של החברות הטכנולוגיות וגרמו לירידות שערים בגדולות שבהן וכשמדברים על פגיעה בחברות סייבר, חשוב להזכיר את מתקפות הסייבר המאיימות נכון להיום על כל ארגון, לא רק ארגונים טכנולוגיים, המנהל מסדי נתונים ממוחשבים.

על פי נתונים אחרונים, מתרחשת במקום כלשהוא בעולם מתקפת סייבר בכל 19 שניות. הנזקים הם עצומים, אבדן המידע מרחיק לכת וסכומי הכופר המשולמים מסביב לעולם הולכים ועולים. איך מושפעות חברות טכנולוגיות ממתקפות הסייבר ומה זה אומר על תיק ההשקעות שלנו?

המחירים הגבוהים של מתקפות הסייבר

רק בשבוע שעבר הודיע בית החולים הילל יפה בחדרה שהוא נמצא תחת מתקפת סייבר דרמאטית. מתקפת הסייבר, שאילצה את בית החולים לעבור לתפעול על ידי מערכות חלופיות, היתה משמעותית ולא היתה רחוקה מתשלום בחיי אדם: מוקדם יותר השנה, בוצעה מתקפת סייבר בבית חולים בדיסלדורף אשר נמצא בגרמניה, ושיבשה את מערכות התפעול של בית החולים. חולה שהגיעה לבית החולים ונזקקה לאשפז לא התקבלה בשל אותה מתקפה. אותה חולה נפטרה שעות לאחר מכן בביתה. מתקפות סייבר, אם כן, עלולות לעלות אפילו בחיי אדם. בהיבטים הכלכליים, מדובר בהפסדים מרחיקי לכת עבור חברות מותקפות או חברות שהמשקיעים מניחים כי הן חשופות להתקפה. הנה כמה דוגמאות: במרץ השנה הותקפה חברת CNA Financial, מחברות הביטוח הגדולות באמריקה. כחודש לאחר מכן שילמה החברה 40 מיליון דולר לטובת כופר לפורץ. מניית החברה שמתחילת השנה ועד יוני עלתה בכ – 24%, איבדה לאחר פרסום דבר התקיפה ועד ספטמבר כ – 12% משוויה. במרץ 2021 פורסם כי חברת החומרה האמריקאית ACER נאלצה לשלם לאחר מתקפת סייבר כופר של 50 מיליון דולר. המניה הגיבה בירידות: מניית החברה הנסחרת בבורסה של טייוואן ועלתה מתחילת השנה במעל 43%, איבדה מאז פרסום מתקפת הסייבר ועד היום כ – 23% מערכה. גם המערכות של מייקרוסופט נפרצו בסביבות מרץ השנה. מפברואר ועד סוף מרץ איבדה החברה כ – 8% מערך המניות שלה אולם היא התאוששה במהרה ומחירי המניות שלה סגרו את הפער זה לא מכבר. מעל 60,000 חברות מסביב לעולם דיווחו על מתקפות סייבר במערכות המחשוב שלהן.

האם יש חשש להשקיע במניות טכנולוגיה בעקבות השכיחות של מתקפות סייבר?

מתקפות סייבר, כפי הנראה, פוגעות בשווי החברות המותקפות ובמקרה של מתקפות כופרה, הדורשות תשלום שהוא לעיתים גבוה, גם בסיכום ההכנסות של החברה. חשוב להזכיר כעת כי לא רק חברות טכנולוגיות עומדות תחת מתקפה, אלא כל חברה, בכל תחום עיסוק, המנהלת שירותי מחשוב ושומרת מסדי נתונים  מבתי חולים, דרך חנויות המנהלות מלאים של כל מוצר וכלה באוניברסיטאות. על כן, מה שכדאי לבדוק הוא את עמידות החברות והיציבות שלהן, על מנת להניח כיצד יתמודדו עם מתקפת סייבר אם כזו תתרחש נגדן וכדאי בהחלט לשקול ביטוח כנגד מתקפות סייבר, לאור התדירות העולה משמעותית של אירועים כאלה בארץ ובכל העולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טכנולוגיה
הטכנולוגיה הישראלית לבני הגיל השלישי
וינפאסט
וינפאסט – הוייטנאמית החדשה בשוק הרכבים החשמליים, שצפויה לנחות בישראל בקרוב
זהב שחור
האם זה הסוף של הזהב השחור?
השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר ומדוע מדובר באופציה אטרקטיבית?
קריפטו
הגיוס הגדול ביותר בעולם הקריפטו FTX