השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות

נכון לתחילת שנת 2022, שווי השוק הכולל המוערך של תחום ההשקעות האלטרנטיביות עולה מעל 13.4 טריליוני דולרים. מדובר כמובן בהערכה מפני שאחד המאפיינים הבולטים של שוק ההשקעות האלטרנטיביות הוא חוסר הפיקוח או אי הריכוזיות בתחום. דווקא בעולם שהולך לאינדיווידואליזם של תמהיל השקעות והשקעות מתאימות בדיוק רב יותר למאפייני המשקיע,  חשוב לדעת – בעוד אפשר לאתר הזדמנויות פז בשוק ההשקעות האלטרנטיביות, יש גם תמרורי אזהרה שחשוב לשים לב אליהם – ובהיעדר גוף מפקח, כמו למשל הרשות לניירות ערך המפקחת על תחום ההשקעות המסורתיות, כלל הבחינות והבדיקות של כל השקעה אלטרנטיבית, מוטל על המשקיע לבדו. כל מה שחשוב לדעת לפני שנכנסים להשקעה אלטרנטיבית – לפניכם.

#1 – אל תיכנסו להשקעות מפוקפקות אם אין להן אבא ואמא

השקעה אלטרנטיבית היא כל השקעה שמתנהלת מחוץ לשוק ההון, או במילים אחרות, גם אם רכשתם צירת אומנות או הלוויתם כספים בשוק האפור – זה נחשב השקעה אלטרנטיבית. רק שכפי שבוודאי ניתן להבין מהדוגמה שלעיל – קשה לעיתים להבין על בוריים את התנאים של כל השקעה, ולפעמים השקעות הן קצת פחות אטרקטיביות מכפי שהן מוצגות על ידי מנהלי שיווק ממולחים, שיש או אין להם ניסיון וידע בתחומי ההשקעה המדוברים. 

כשאתם מקבלים הצעות להשקעות אלטרנטיביות, חשוב לא רק להתרשם מהסכומים והאפשרות ליצירת רווחים, אלא גם מרמת היציבות והאמינות של ההשקעה. אם מדובר בחברה קטנה וחדשה שאין לה גב כלכלי או אם להשקעה שלכם אין בטוחות או ערבויות, חשוב שתדעו כי אתם עלולים למצוא את עצמכם עם הפסד של 100% מכספי ההשקעה, לעיתים בתוך זמן קצרה ולפעמים בשל תיאורים שיווקיים שחוטאים לאמת של ההשקעה. 

בהשקעות אלטרנטיביות, הרבה יותר מאשר בשוק ההשקעות המסורתי והמפקוח – חשוב שתאספו את כל הפרטים הרלוונטיים בנוגע למציע ההשקעה, האמינות והמקצועיות שלו, הגופים המפקחים על ההשקעה, תנאי ההשקעה והבטוחות לכסף שלכם. 

#2 – שווקים תנודתיים שמייצרים לעיתים הפסדים גדולים

כמעט שני טריליוני דולרים מושקעים בשוק הקריפטו, מהם כטריליון דולרים בחמשת המטבעות הגדולים וכל השאר מפוזרים בהשקעות על כ – 19,000 מטבעות קריפטו שונים. אבל שוק הקריפטו הוא שוק השקעות תנודתי באופן דרמאטי ומטבעות שאינם ממשפחת המטבעות היציבים מרוויחים ומפסידים עשרות אחוזים ממחירם, לפעמים בתוך שעות ספורות. 

הדוגמה הזו להשקעה הנפוצה בשוק הקריפטו ולתנודתיות שמגיעה עימה, שהיא לא אופיינית להשקעות המסורתיות, היא דוגמה נוספת לנושא שכדאי לקחת בחשבון בשוק ההשקעות האלטרנטיביות. חשוב להכיר לא רק את תנאי ההשקעה אלא גם את ההיסטוריה שלה והמאפיינים הבולטים שעולים מהיסטוריה זו, במיוחד כאשר המשקיע מעדיף השקעות בסיכון נמוך.

#3 – עוד מאפיינים שכדאי לבדוק

כאמור, השקעות אלטרנטיביות הן משפחה ענפה מאוד של השקעות, המכילה ללא ספק הזדמנויות השקעה נפלאות לצד ניסיונות לתרמית וגזילות כספים של משקיעים נאיביים – וכל תהליך הבחינה של ההשקעה, בהיעדר גוף מפקח, מוטל על המשקיע. חשוב לקחת בחשבון, בבחינת כל ערוץ להשקעה אלטרנטיבית, מי הגוף המנהל את ההשקעה והאם הוא עצמו מושקע בפרוייקט, מה תקופת ההשקעה והאם הכספים המושקעים מאבדים את נזילותם (כלומר, המשקיע אינו יכול למשוך אותם במהלך תקופת ההשקעה), האם ישנה התחייבות לתשואה מינימאלית ומה הבטוחות לכספים בסוף תקופת ההשקעה. השקעות שמנוהלות במדינות שמעבר לים מנוהלות לעיתים בתנאים זרים לישראלים, וכדאי לבדוק למשל מהי מדיניות המיסוי על הרווחים והאם מדובר בהשקעה במדינה שיש לה אמנה למניעת כפל תשלומי מיסים עם ישראל.

סהר אלבו

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

החוות הסולאריות בישראל
על החוות הסולאריות בישראל
P2P
הלמן אלדובי p2p – קרן ההלוואות החברתיות של בית ההשקעות הלמן אלדובי
רכב חשמלי
סקטור הרכבים החשמליים בסין מציג 100 יצרנים עם צמיחה של 350% ומטרה לכבוש את העולם
וולת'סטון
למה לבחור כשאפשר גם וגם? הבשורה הגדולה של עולם ההשקעות
קרנות נדלן
יתרונות השקעה בקרן נדל”ן ביחס לנדל”ן ישיר