ביטקוין

במהלך השנתיים האחרונות התרחשו מאורעות שקירבו מאוד, אולי אפילו יותר מידי, את המטבע הקריפטוגרפי הגדול, הוותיק והבולט, הוא כמובן הביטקוין, אל שוק ההשקעות המוסדי – ובשנתיים האחרונות אנחנו רואים השפעות ודימיון בין גרף המחירים של הביטקוין לבין התנודתיות של שוק ההון, מה שהופך את הביטקוין הרבה פחות יעיל בהיבטים של השקעות אלטרנטיביות שנועדו לגידור תיק ההשקעות. למה זה קורה, האם הדמיון בין מחיר הביטקוין לכיווני שוק ההון צפויים להמשיך ואם לא ביטקוין – אילו השקעות אחרות בשוק הקריפטו יכולות לשמש השקעה אלטרנטיבית יעילה?

הביטקוין הוא הראשון שנופל, כשמדד הפחד עולה

נכון ליום כתיבת המאמר, שווי השוק של שוק הקריפטו כולו 2.011 טריליוני דולרים, מתוכו כמעט 800 מיליארדי דולרים מושקעים בביטקוין לבדו. בהתחשב בעובדה שנכון להיום קיימים כמעט 17,000 מטבעות קריפטוגרפיים – אין ספק שמדובר בשליט הבלתי מעורער של שוק הקריפטו. לצד היציבות שמגיעה עם גודל השוק שהביטקוין נהנה ממנו, ראינו במהלך שנת 2021 כי הביטקוין נכנס למיינסטרים וגופים מוסדיים כמו בתי השקעות, ראשי ערים ואפילו ממשלות התחילו את התהליך של הטמעת הביטקוין כמטבע שנמצא בשימוש. גם בישראל, גם בארה”ב וגם במדינות אירופה, ראינו בתי השקעות שמציעים קרנות סל מבוססות ביטקוין והשקעות שונות במטבע. רק לאחרונה, עם סגירת השערים בפני כורי קריפטו במדינות משמעותיות כמו סין וקזחסטן, שמענו על חברה קטנה בתאילנד בשם ג’סמין טכנולוג’יז שהחלה בכריית ביטקוין ומניותיה זינקו ב – 7,000%.

ההטמעה של הביטקוין בשוק ההון אומרת, בין השאר, ששוק המתעניינים בביטקוין השתנה. כבר לא מדובר בקהל של חובבי טכנולוגיה אנטי ממסדיים. כעת, כשהביטקוין מתנהל גם בשוק ההשקעות המסורתי, המשקיעים בו הם משקיעים פרטיים שמחפשים ערוץ יעיל להשקעות אלטרנטיביות וגידור, בתי השקעות וגופים גדולים – ואלה, משקיעים בדרך כלל באסטרטגיות שונות. כך, בביטקוין יותר מאשר במטבעות קריפטוגרפיים אחרים, אנחנו רואים בחודשים האחרונים מתאם בין מדד הפחד ותנועות במחיר המטבע. כשמדד הפחד עולה – משקיעים נוטים לברוח מהשקעות ספקולטיביות, כמו גם מההשקעות בביטקוין, ומחיר המטבע יורד.

עד כמה המתאם בין הביטקוין לשוק ההשקעות המסורתי הוא משמעותי?

הביטקוין נמצא בירידה, שלא לומר צלילה של מחירים מאז ה – 8 לנובמבר, והוא איבד מאז ועד היום כ – 38%. לעומתו, איבדו שני המטבעות הגדולים אחרי הביטקוין, הם את’ריום ובייננס קוין, כ – 29% וכ – 27% בהתאמה. בשבוע האחרון, איבד הביטקוין כמעט חצי אחוז ממחירו, בעוד האתריום הרוויח כ – 2.4% והבייננס (BNB) הציג עליה של 8.2% במחירו. מה קרה בינתיים בשוק ההשקעות המסורתיות? נלמד על כך מהמדדים: הנאסד”ק איבד מאז ה – 8 לנובמבר 6.8% ובשבוע האחרון איבד כ – 1.8% מערכו; מדד ה – S&P 500 איבד מאז ה – 8 לנובמבר כ – 0.9% ממחירו ובשבוע האחרון איבד כ – 1.07% משוויו.

מה זה אומר על שוק הקריפטו ואיכותו כהשקעה אלטרנטיבית לגיוון תיק ההשקעות?

כאמור, הכניסה של הביטקוין לשוק ההשקעות המסורתיות היא בעלת יתרונות וחסרונות. הבחירה בביטקוין כמוצר השקעה גם על ידי בתי השקעות ומשקיעים מוסדיים מעודדת משקיעים קטנים לסמוך על הביטקוין ולהשקיע בו, אולם מאידך, היא מגדילה את המתאם בין מחיר הביטקוין לכיוון המחירים בשוק ההון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
אמבארק : משאית חשמלית ללא נהג
טכנולוגיה
מדוע 90% מחברות הטכנולוגיה הישראליות רשמו תשואה שלילית לאחרונה?
השקעות אלטרנטיביות
מיליונרים בשוק הקריפטו: שלושת מיליונרי הקריפטו הגדולים בעולם
מציאות רבודה
מציאות רבודה וגוגל: השחקנית החדשה בשוק האקססוריז למציאות רבודה (AR)
אנרגיה ירוקה
הבריטים נושמים לרווחה: איחוד האמירויות תשקיע כ- 14 מיליארד דולר בפרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה, טכנולוגיה ותשתיות