מאכלי ים

הרגלים תזונתיים, תחליפים, ובעיקר התייקרות של מעל 11% במחירי פירות הים ומאכלי הים, הביאו את שוק מאכלי הים בארה”ב לקריסה. מסעדות מדווחות כי הן מוציאות את מאכלי הים מן התפריט, הדייגים משוועים ללקוחות ועל אף כל אלה, המחירים… ממשיכים לעלות בגלל בעיות באספקה העולמית. מה קורה עם תעשיית מאכלי הים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ולאן ממשיכים מכאן?

בשנה האחרונה העולם שינוי גדול מאד, הקורונה הצליחה לפגוע במפעלי ייצור ובשרשרת אספקה עולמית שלטענת רבים עדיין לא חזרה למצבה הקודם. מדובר על זמני אספקה ארוכים, ירידה בכושר הייצור, עומסים בנמלים ועוד. מסעדת “החזיר האיברי” (the Iberian Pig””( באטלנטה היא מסעדה מוכרת במרכז העיר. היא לא קרובה לים, אולם מספר מנות של מאכלי ים שהוגשו במסעדה זכו למוניטין וללקוחות שהגיעו, גם מרחוק, לטעום אותן. לאחרונה פורסמה הודעה רשמית של המסעדה בנושא הורדת מנות הדגל של מאכלי הים מהתפריט לתקופה בלתי מוגבלת. בין השאר, ירדו מהתפריט מנות דג הקוד, מנות הליבוט ומנות סרטנים ופירות ים. בהודעה נכתב כי העליות הרצופות במחירי מאכלי הים לא מאפשרות עוד למסעדה למכור את המנות במחירים הנוכחיים – ומה לגבי עליית מחירים? בעלי המסעדה מסרבים ומרגישים אי נוחות עם הדבר. המסעדה הקטנה באטלנטה היא ממש לא לבד בעניין הורדת המנות המבוססות על מאכלי ים מן התפריט. למעשה, גל של מסעדות מצפון ארה”ב ועד לדרומה בוחר לפעול באופן דומה, עם עליות המחירים שלא רואים את סופן. על פי נתונים שנאספו בארה”ב, מחירי מאכלי ים האמירו במעל 11%, כאשר חלק מהמוצרים הנמכרים זינקו ביותר מ – 50% ביחס למחיריהן לפני כשנה.

למה זה קורה?

ארצות הברית מתמודדת עם אינפלציה, שנובעת ככל הנראה משילוב מצער של אירועים: במהלך שנת הקורונה חילקה הממשלה קצבאות למובטלים כאשר עם חזרת השוק לפעילות, חלק מהעובדים ובעיקר אלה הלא מיומנים ואלה נטולי הקריירה המטופחת, בחרו להישאר בבית ולהמשיך לקבל קצבות מן הממשל בלי לעבוד. האוכלוסייה שנפגעה במיוחד במהלך הקורונה היא אוכלוסיית הפועלים, הנהגים, והעובדים הממלאים את שורות שרשראות האספקה. לפיכך, נרשמו מחסורים כבדים במוצרים וחומרי גלם שהביאו לגל של התייקרות מחירים, והראשונים לסבול משינויים אלה בשוק היו כמובן בתי העסק בתחום האוכל, הנדרשים לאספקת חומרי גלם טריים באופן שוטף. גם אוכלוסיית הדייגים נפגעה במהלך תקופת הקורונה, וניראה שפחות דייגים מציעים כעת את מרכולתם למכירה. בעניין זה לא פורסמו עדיין נתונים רשמיים אולם אנחנו יודעים כי השינויים בטמפרטורת מי הים ובאקלים, גורמים גם לשינויים באוכלוסיית הדגים ומאכלי הים ובמיקומם. כך, דייגים שעד לפני שנים לא רבות יצאו עם הסירה הקטנה שלהם לאותו המקום בים, דגו את שללם ומכרו אותו נדרשים כעת לשינויים שיסייעו להם לשמור על התפוקה וההכנסה.

מקרה מיוחד – תעשיית מאכלי הים של לואיזיאנה

לפני כחודש פקדה את חופי לואיזיאנה הסופה איידה, שהותירה אחריה הרס וחורבן. לא מעט ארגונים, בתי עסק ובעלי מקצוע ספגו פגיעה קשה במהלך ההתמודדות עם הסופה ונזקיה ולא בשונה מכך, תעשיית מאכלי הים שבלואיזיאנה, ששוויה מוערך בכ – 2.5 מיליארד דולר והמעסיקה מעל 23,000 עובדים במגוון תחומים  מתמודדת עם נזקים בשווי של מיליארדי דולרים: החל מנזקים לסירות הדייגים והרשתות, וכלה בנזקים למפעלים ומבנים המשמשים את התעשייה. בלואיזיאנה אלפי בתי עסק המתמחים במאכלי ים: דייגים ומגדלי דגים, חוות וחקלאי צדפות, מגדלי שרימפס וסרטנים, ועוד. המשפחות הוותיקות בתחום כבר ראו אסונות טבע, דליפות דרמטיות של נפט ואפילו הוריקנים – אבל אפילו הוריקן קתרינה שפגע בחופי ארה”ב לפני כ – 15 שנים, לא זרע אחריו הרס בקנה מידה דומה לזה המתחולל כעת, לאחר שהוריקן איידה הותירה אחריה שובל של נזקים. בערים השונות במדינה משפחות דייגים המתקיימות מהים על פני דורות, ומרביתם כעת מנסים להשתקם על מנת לחזור לרמות התפוקה של הימים שלפני איידה, לתקן את הנזקים ולשוב לשגרה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דירה להשקעה או קרן השקעות אלטרנטיבית בנדל"ן
דירה להשקעה או קרן השקעות אלטרנטיבית בנדל”ן
תעשיית החלל
זה רק אור הירח: מה כל כך מעניין בתעשיית החלל העולמית?
פתרונות שילוח ואריזה מתקדמים לתעשייה
השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה
דילמת הנדל”ן הגדולה – השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה?
אדידס אדידס
אדידס מכרה במטאוורס NFTs בשווי של 23 מיליון דולרים