פייסבוק

דווקא לא מתקפת סייבר: התקלה שהשאירה אותנו מחוץ לחשבונות הרשתות החברתיות ואפליקציות המסרים האהובות נבעה מכשל בתצורת השרת, ותיקונה התעכב מפני שהתקלה גרמה גם לשיבושים בהרשאות הגישה של העובדים. מה קרה במשרדים של פייסבוק בערב התקלה שהפילה את פייסבוק, אינסטגרם ו-וואטסאפ למשך מעל שבע שעות, וכמה זה עלה לצוקרברג?

ביום שני 4/10/21, בערך משעות הצהריים ולמשך כ-7 שעות ארוכות מאד סבלה פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, ואפליקציות השייכות לה, כולל וואטסאפ ואינסטגרם, ממגוון תקלות. משתמשים בכל רחבי העולם לא היו יכולים לבצע פעולות כגון התחברות לחשבונם ושליחת הודעות. תקלה כגון זו במערכות בהן משתמשים מיליארדי בני אדם היא פרשה מסעירה ומעניין לבחון מה גרם לתקלות? איך התמודדה עמן פייסבוק? האם יש לאירוע השפעות ארוכות טווח, למשל מבחינת דפוסי השימוש בפלטפורמות השונות שהושפעו? ומה הסיכוי שתקלות דומות יקרו שוב בעתיד?

שגיאת DNS – תקלה בזיהוי כתובתו של אתר אינטרנט

כולנו מכירים כתובות, או שמות, של אתרי אינטרנט, כשאנו לוחצים על קישור לאתר מסוים, כך למשל כשאנו מעוניינים להיכנס לחשבון הפייסבוק שלנו, המכשיר באמצעותו אנו גולשים באינטרנט מתרגם את הכתובת הרשומה באותיות לסדרה של מספרים המכונים כתובת IP, קיצור ל- Internet Protocol. ברשת ישנם שרתים שהם מחשבים בעלי כושר עיבוד נתונים גבוה וכל תפקידם הוא ניתוב תנועה לפי כתובות IP, כינויים של שרתים כאלה הוא DNS, קיצור ל – Domain Name Server. התקלה האחרונה שפגעה בפייסבוק, ומנעה מאתנו, למשל, לשלוח ולקבל הודעות וואטסאפ, נבעה מכשל בשרתי DNS של פייסבוק. ניתן לדמות זאת לספר טלפונים ממנו נמחקו הספרות ונותרו רק השמות, מובן שבעזרת ספר טלפונים כזה כבר אי אפשר לבצע שיחות.

אפליקציות פועלות מעט אחרת

תקלת DNS מונעת גישה לאתר האינטרנט פשוט משום שלא ניתן למצוא אותו ברשת, וזו הסיבה שבשעות בהן נמשכה התקלה האחרונה הגדולה של פייסבוק רבים לא יכולים היו להיכנס לחשבון הפייסבוק שלהם. התקלה נראתה אחרת עבור מי שניסה בעת שהתרחשה להשתמש בוואטסאפ או באינסטגרם. מכיוון שמדובר באפליקציות, ולא באתרי אינטרנט, ניתן היה להיכנס לאפליקציה וגם לראות תוכן שכבר נעשה בו שימוש והוא ירד אל הזיכרון המקומי במכשיר שלנו או אל שרת כלשהו בענן. ניסיון לבצע פעולות שונות באפליקציות, שליחת הודעה למשל, נכשל משום שבגלל תקלת ה -DNS לא ניתן היה להגיע אל האזורים במחשבים של פייסבוק שם מעובדות הבקשות.

גישה נשללה גם ממהנדסי התוכנה של פייסבוק

פייסבוק משתמשת במערכות חומרה משלה ולכן גם התקשורת הפנימית בחברה הושפעה מן התקלה. מהנדסי תוכנה של פייסבוק לא יכולים היו לתקן את התקלות מרחוק ונאלצו לגשת פיזית אל השרתים, במקרה הזה באתר חברת פייסבוק בסנטה קלרה ארה”ב, כדי להיכנס ממש משם אל סבך שורות הקוד, לנסות למצוא את הטעות שהובילה לקריסה, לאפס את השרתים ולהעלות את המערכת מחדש. לא רק זאת אלא שבמהלך שעות התקלה ובעת שהם מנסים להתמודד עמה היו עובדים של פייסבוק שלא הצליחו להשתמש בכרטיסי עובד ותגים דיגיטליים כדי להיכנס למשרדיהם ולחדרי ישיבות, זאת מפני שהתקלה פגעה בתקשורת מול שרתי האבטחה של החברה. במהלך השעות בהן נמשכה התקלה ניכרה תנועת גולשים שנרשמו לשימוש בשירותים מתחרים לאפליקציות וואטסאפ ואינסטגרם כגון סיגנלס וטלגרם. מניית פייסבוק (NASDAQ: FB) ירדה ב-5% במהלך האירוע, מה שגרם למארק צוקרברג הפסד אישי של כ – 6 מיליארד דולרים. מכיוון שהתקלה תוקנה בתוך כמה שעות נראה שהנזק התדמיתי לפייסבוק, במקרה הזה, מצומצם באופן יחסי. ענקית אבטחת הסייבר צ’ק פוינט כבר פרסמה הודעה לפיה התקלה בפייסבוק לא נבעה ממתקפת סייבר. תקלות כגון אלה מתרחשות מדי פעם אם כי בדרך כלל הן קורות בעת שמבוצע עדכון או שדרוג למערכת, הפעם התקלה הפתיעה ועדיין לא ממש ברור הגורם לה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה סולארית
אנרגיה סולארית
משכנתא
מה צריך לדעת לפני שמגיעים לבקש משכנתא
מטבעות קריפטוגרפיים
האם האינפלציה משפיעה על שוק הקריפטו?
קרנות חוב
קרנות חוב: אלטרנטיבה לתיק אג”ח בסביבת ריבית עולה
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: כל מה שצריך לדעת