תשלום בזיהוי פנים

דמיינו לעצמכם את התרחיש הבא: אתם מגיעים למסעדה החביבה עליכם או לחנות המרכול הקרובה לביתכם. אתם נעמדים מול עמדת ההזמנה, שהיא לא מאוד שונה מעמדות ההזמנה שאנחנו כבר מכירים ממסעדות רבות בארץ, כמו למשל המסעדות של מק’דונלדס. עמדת ההזמנה מציעה את התפריט המעודכן, כולל הספיישלים של היום, הנחות ומבצעים. אתם מבצעים את כל ההזמנה שלכם בלי לעמוד בתור או להמתין שהפקיד האדיב יסיים להקליד, ובסופו של התהליך – אתם לא נדרשים לבצע תשלום, לא במזומן ולא באשראי. המערכת מזהה את מבנה התווים הייחודי של הפנים שלכם – ומבצעת באופן אוטומטי את התשלום מתוך מאגר של אמצעים לתשלום שאתם מנהלים. התוצאה היא הזמנה מהירה יותר, ואולי חשוב יותר: אתם לא צריכים לקחת אתכם את הארנק, לזכור את פרטי האשראי או לבצע הזמנה טלפונית מראש.

העולם מתקדם לקראת עוד ועוד פלטפורמות ללא מגע. הלקוחות הופכים יותר ויותר חסרי סבלנות – ואנחנו רוצים להזמין עכשיו ומהר. תשלום באמצעות זיהוי פנים תומך בכל אלה, אולם יש מי שיספרו כי הניתוק מתהליך התשלום עשוי להגדיל את ההוצאה הכספית. נהדר לבעלי העסקים, פחות טוב ללקוחות המשלמים. מה החדשות בתחום התשלום בזיהוי פנים, לאן אנחנו הולכים מכאן והאם זה טוב או רע לנו?

תשלום זיהוי פנים 2

ניסיון ראשון: משחקי כדורגל

במהלך תקופת הקורונה, כשהתו הירוק דרש להימנע מהתקהלות, הצליח אצטדיון סמי עופר לנהל משחק כדורגל בהשתתפות מעל 5,000 אוהדים – בתהליך של זיהוי פנים וללא התקהלויות בעמדות הקופות. המערכת, מבית Preciate, דרשה מהמגיעים תהליך מוקדם של הרשמה שכלל גם צילום מסמך מזהה כמו תעודת זהות וגם צילום התו הירוק המתקבל שבוע לאחר החיסון השני לקורונה. המערכת השוותה בין שני המסמכים ובדקה באופן אוטומטי את תקינות תו המתחסן – ואיפשרה קיום אירועי ספורט מרובי משתתפים, כאשר במצב אחר היה מורכב מאוד לערוך בנוכחות קהל רב כל כך ובתקופה מאתגרת כל כך.

זיהוי מוצרים, תשלום בזיהוי פנים

חברת וריפון היא תאגיד עולמי הפועל בכ – 156 מדינות שונות, גם בישראל, ומציע שירותים חדשניים לסליקה ולתשלום. לאחרונה דווח על תהליך ניסיוני בסניף של רשת האופנה H&M, המאפשר מה שנקרא Self Check Out – ביצוע תשלום ללא מוכרן. סלסילות ייחודיות מאפשרות לקונה המאושר להעמיס כל מוצר אופנה שהוא מעוניין לרכוש, הסלסילה מזהה את המוצר על פי תג מחיר ייחודי המופיע עליו. בסיום הטיול בחנות, הרוכש מעמיד את סלסילת המוצרים שלו על מעמד ייעודי, והמערכת סורקת את כלל המוצרים בסלסילה ללא צורך להוציא כל פריט ולהעבירו בנפרד במערכת החישוב. התשלום מבוצע באמצעות מערכת לזיהוי פנים, והתוצאה היא תשלום מהיר (בתוך עד חמש דקות) – ללא צורך במוכרן שימתין ללקוחות ויספק להם שירות לקראת תום ההזמנה והתשלום, והאורך עד עשר דקות בממוצע. תהליך כזה של Self Check Out הוטמע לאחרונה גם בסניף של רשת פוקס באשדוד, לחברי מועדון בלבד.

תשלום בזיהוי פנים – לא עוד תשלומים אונליין בלבד

במהלך תקופת הקורונה נדרשנו לריחוק חברתי. כולנו פיתחנו הרגלים של שמירה על בריאות והיגיינה, בין השאר אנחנו נוטים פחות לגעת במסכים ציבוריים ללא כפפות למשל. כאשר התאפשר, העדפנו לבצע תשלום אונליין ללא חשיפה למגע מסוכן עם מסכים ציבוריים ועמידה בתור. האפשרות לתשלום באמצעות סריקת פנים מספקת מענה לצורך ברכישה פיזית בחנות, אך מייתרת את החלק המורכב של עומסים ליד הקופות וסיכון הבריאות. אמנם, מדובר ב”עסקה במסמך חסר” (ללא חתימה פיזית של הרוכש), מה שמעמיד את המוכר במצב עדין יותר אל מול חברות האשראי – אולם חשוב לזכור כי כל הרכישות המקוונות גם הן עסקאות במסמך חסר, והן מנוהלות בתדירות הולכת ועולה בשל היתרונות שלהן, הן מבחינת השליטה על הזמנים לרוכש והן מבחינת היעילות והחיסכון בכוח אדם למוכר.

הבעיה: פחות חיבור אנושי בין המוצר לתשלום עבורו

כולנו יודעים שבהוצאות באשראי, “היד קלה על ההדק” והתפישה של תשלום היא פחות מהותית, ביחס לתשלומים במזומן (שמרביתנו מעדיפים להימנע מהם). תשלום בזיהוי פנים מספק ללקוח כמעט חוויה של איסוף המוצרים ויציאה מהחנות, מה שצפוי להגדיל את סלי הרכישות, כמו גם את החיוב החודשי והיקפי החוב של משקי הבית. חובה זו, של ניהול התקציב גם כשההוצאה מתרחשת כמעט מבלי משים, מוטלת על הלקוחות – לעמוד בפיתוי על אף התשלום הכמעט לא מורגש, ולא לחרוג מתקציב ההוצאות המתאים להכנסה הפנויה שלנו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הר הביטוחים משרד האוצר – איך זה יכול לעזור לנו?
ארנק דיגיטלי
ארנק דיגיטלי וההשפעה על ההון השחור
ספייס איקס
משימה אינטר-גלאקטית: ספייס X
ירידת הביטקוין
נתונים חדשים שהתפרסמו מגלים: 40% מהמשקיעים בביטקוין סופרים כיום הפסדים
NFT
כזה עוד לא היה לנו: פרדס שנמכר ב – NFT