השקעה אלטרנטיבית
השקעה אלטרנטיבית

השווקים סוערים. לאחר כמה שנים של שווקים שוריים ואווירה אופטימית, צצות הכותרות ומתרבות הפרשנויות על תחילתו של שוק דובי. האינפלציה הדוהרת בעולם המערבי, רמות החוב הגבוהות ומדיניות הבנקים המרכזיים שהשתנתה בדמות העלאת הריבית מעלות את החששות מפני מיתון. בהתאם סוכנויות הדירוג השונות עדכנו את דירוגי החוב ותחזיות הצמיחה התעדכנו ברוב המדינות כלפי מטה.

כאשר האווירה השלילית שולטת בשווקים ואי הודאות עולה, השקעות אלטרנטיביות עשויות לספק חלופה מתאימה להשקעה בשווקים. מבין ההשקעות החלופיות לשוק ההון, תחום התשתיות נראה כמועמד מעניין להשקעה.

השקעה אלטרנטיבית – הרציונל

השקעות אלטרנטיביות מספקות למשקיע חשיפה לתחומים שאינם “נסחרים” בשוק ההון. הן גם מספקות פיזור של נכסי ההשקעה בצורה יעילה ופשוטה, לעומת השקעות ישירות בנכסים וחברות שמחוץ לבורסות. ההיגיון שבבסיס האפיקים החלופיים הוא הקורלציה הנמוכה לשוק ההון המאפשר למתן את התנודתיות של התיק כולו.

התחומים הפופולריים במסגרת ההשקעות האלטרנטיביות הם השקעות בחוב (צרכני וקונצרני), נדל”ן (מימון או ייזום והקמה), הון-סיכון, קרנות השקעה פרטיות, תשתיות, קריפטו ועוד. מטבע הדברים, מדובר בדרך כלל בהשקעות שאינן נזילות, שאינן מפוקחות על ידי רשויות שוקי ההון או ניירות הערך והן מיועדות למשקיעים כשירים בלבד. עם זאת, חלקן פתוחות גם למשקיעים שאינם מוגדרים ככשירים, והן מבוצעות באמצעות מכשירי השקעה המאפשרים נקודות יציאה או פריסת התגמול מן ההשקעה לאורך תקופת ההשקעה.

תחום התשתיות – תחום צומח

תחום התשתיות, מבין תחומי ההשקעות האלטרנטיביות, הוא מגוון ומעניין במיוחד. תשתיות הוא שם כולל לפרויקטי תשתית בתחומים רבים כמו תחבורה, אנרגיה, תקשורת, מים, חקלאות ועוד. לדוגמה, סלילת כביש או בניית גשר, הקמה של תשתית סיבים לצרכי תקשורת והטמנתה באדמה, הקמת תשתית הולכה לגז טבעי, התפלת מים, ייצור חשמל וכדומה.

בשנים האחרונות תחום התשתיות זכה לרוח גבית מהרגולטורים ברחבי העולם בעקבות עידוד השקעות בפרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת. במסגרת המאבק במשבר האקלים הוטלו מגבלות וקנסות על תשתיות אנרגיה מזהמות שאחראיות על מרבית פליטות הפחמן בעולם, מה שדחף שיפור של תשתיות קיימות והקמה של תשתיות “ירוקות” כמו תשתיות סולאריות ותשתיות רוח המספקות אנרגיה נקייה.

שיפורים טכנולוגיים משפיעים אף הם על הצורך בחידוש ושיפור התשתיות קיימות. לדוגמה, הגידול בכוח העיבוד של המחשוב מחייב את החלפת תשתיות האינטרנט בעולם כולו. כיום מתרחש מעבר מסיבי לרשתות מבוססות סיבים ולרשתות סלולריות רחבות פס (G5) שיוכלו לתמוך את הצורך בכוח עיבוד ובחישובים מהירים יותר לטובת שימוש בסטרימינג, שליטה מרחוק, ניטור ובקרה ועוד.

תשתיות בעתות משבר

להבדיל מהשקעות אחרות, תחום התשתיות זוכה לרוח גבית גם בעתות של משבר. הסיבה לכך נעוצה בשלושה היבטים מרכזיים:

  • ביקוש לתשתית – מאחר ותשתיות משרתות את האוכלוסייה, ככל שהיא גדלה כך עולה גם הביקוש לתשתית. בישראל, למשל, ניתן להצביע על הגידול באוכלוסין כמעודד הן פיתוח כבישים והן הקמה של מערכות הסעה המוניות. הגידול באוכלוסין מחייב גם שיפור והגדלה של המזון, מה שמעודד השקעות בתחום תשתיות החקלאות, או את הגדלת ייצור האנרגיה עם העלייה העקבית בצריכה העולמית, וישנן דוגמאות רבות נוספות.
  • מענה לתעסוקה – בפרויקטי תשתית גדולים מועסקים אלפי עובדים. זכורה לכולם תכנית הניו-דיל האמריקאית בתקופת השפל הגדול שסיפקה תעסוקה לאמריקאים רבים, וגם במהלך משבר הקורונה עם עליית אחוז האבטלה אושרו תקציבים גדולים בממשל בארה”ב לפיתוח תשתיות. בתקופות של מיתון צפויה עלייה במספר המובטלים ותחום התשתיות יכול לספק פתרון ברמת המדינות לבעיות מסוג זה.
  • הישגים פוליטיים – פוליטיקאים אוהבים להתפאר בתשתיות שהוקמו במסגרת תפקידם. קל לראות את התשתית והיא משרתת את האזרחים במדינה. לא סתם משרד התחבורה בישראל הוא עתיר תקציב. מסיבה זו בכל זמן בעלי התפקידים בממשלה דוחפים לשיפור התשתיות הקיימות על מנת לזכות באמון ובקולות של ציבור הבוחרים.

סיכום

תחום התשתיות עשוי להנות גם בתקופות משבר והוא בעל ביקוש קשיח בעקבות הגידול באוכלוסיית העולם והשיפורים הטכנולוגים המחייבים את התאמת התשתיות השונות. החשיפה באמצעות מכשירי השקעה אלטרנטיביים יכולה לספק למשקיע הזדמנות מעניינת להשקעה במיוחד בתקופה בה שוקי ההון סוערים וכאשר הממשלות מנסות לייצב את המצב ולזכות באמון הציבור.

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדלן
כשהמדדים במחירי רצפה: למה להשקיע בשוק הנדל”ן בכל זאת?
טויוטה
מהיר ועצבני: טויוטה על המסלול
רכב חשמלי
סוס חשמלי: המוסטנג של פורד חוזרת בגרסה החשמלית?
טסלה
זה עוד לא היה לנו: הדרייב אין המפתיע של טסלה
פקם השקעה גרועה
פק”ם – האם זאת ההשקעה הגרועה ביותר?