תיק השקעות

שנת 2020 ווירוס הקורונה הביאו איתם הרבה אי וודאות – אולם בניהול תיק השקעות, אנחנו עדים לתקופות של אי וודאות, משברים, ושינויים קטנים כגדולים בכללי המשחק. איך מנהלים תיק השקעות רווחי בתקופה של אי וודאות? כל המפתחות לפניכם.

#1 – חשבו מחדש את המסלול שלכם

כל משקיע מבוסס ומנוסה מכיר את כללי ההשקעה שלו: עד כמה הוא בעד או נגד סיכון בתיק, עד כמה ההשקעות שהוא מבצע הן לטווח ארוך, וכדומה. בתקופות יציבות יחסית, כמו למשל שנת 2019 שהייתה שנה שופעת בהזדמנויות למשקיעים , פחות חשוב לדעת שאתם בטוחים בכללי ההשקעה שלכם. אבל בתקופות של אי וודאות חשוב לדעת: כמה אתם מוכנים להסתכן וגם לאבד, כמה כסף אתם יכולים להשקיע בתיק המניות שלכם ואיך תחלקו אותו בין מוצרי ההשקעה. אם אתם ממשפחת המשקיעים שונאי הסיכון, למשל: תוכלו לבנות את התיק שלכם עם הרכב מגוון של מוצרים סולידיים כמו מוצרים מחקי מדד, ואז לא להיבהל כשערכם יורד.

לצד בניית הכללים וההעדפות שלכם, כדאי גם להכיר קצת את שוק ההון והשינויים המתרחשים בו במהלך תקופת אי הוודאות. למשל, במהלך שנת 2020 והקורונה, ראינו שווקים שהתעלו על עצמם וייצרו תשואות לא רעות למשקיעים, כמו למשל שוק מוצרי הטכנולוגיה, הקלינטק ושירותי הרפואה מרחוק. לצד אלה, סקטורים כמו הבנקאות והביטוח נפגעו ואיבדו ערכים בצלילה משמעותית – מה שגם ייצר הזדמנות למשקיעים, עם סוף ירידות הערך ותחילת ההתאוששות.

הכירו לא רק את הכללים שלכם בהשקעות בתנאי אי וודאות, אלא גם את מצב השווקים השונים שאתם משקיעים בהם. הכירו את המכפילים האופייניים בסקטורים השונים, את היציבות בשווקים שונים (ישראל, ארה”ב, גרמניה, המזרח הרחוק, וכל שוק אחר שאתם משקיעים בו), ודעו לנווט את ספינת תיק ההשקעות שלכם אל חוף מבטחים, גם בים סוער.

#2 – לכו על אלטרנטיבי

השקעות אלטרנטיביות הן, אם להגדיר את המשפחה הענפה הזו של הזדמנויות, כל סוג של השקעה המבוצע מחוץ לשוק ההון המסורתי. זה יכולה להיות השקעה בזהב מתחת למזרון – או השקעה מחוכמת בקרנות גידור שפעם היתה שמורה לבעלי הון בלבד, והיום מתאפשרת בתנאים שונים גם למשקיעים קטנים ובינוניים.

היתרון הגדול בהשקעות אלטרנטיביות הוא המתאם הנמוך שלהן לכיווני השוק. בעוד מרבית מוצרי ההשקעה מגיבים לאותם הכוחות ונעים באותם כיוונים באופן כללי – חלק מההשקעות האלטרנטיביות אינן מושפעות מהכוחות המסורתיים המשפיעים על ההון, וזה מה שהופך אותן למוצר גידור יעיל כל כך. אתם יכולים להשקיע סכומים נמוכים בהשקעות בסגנון Peer to Peer (הלוואות או השקעות חברתיות) או מיליוני שקלים ברכישת נכס נדל”ן – הכל הולך, כל זמן שהכללים שאתם קבעתם לעצמכם לאיתור השקעות אטרקטיביות נשמרים.

#3 – השקיעו או לטווח קצר, או לטווח ארוך

אחת הדרכים היעילות לשייט דרך תקופות של אי וודאות בהשקעות היא להשקיע לטווח ארוך, במוצרים שכבר עברו תקופות תנודתיות וצלחו אותם ובחברות שאתם מאמינים בהן, בדרך כלל בסקטורים מסורתיים ועם תשואה נמוכה אבל יציבה לאורך זמן. זוהי דרך טובה להתמודד עם אי וודאות – אולם, היא מאפשרת בדרך כלל תשואות שהן לא “בשמיים”. עוד דרך להתמודד עם שוק תנודתי היא לבחור בשיטה ההפוכה להשקעות לטווח קצר, מה שנקרא מסחר יומי. בשווקים תנודתיים ובלתי צפויים נוצרות לעיתים הזדמנויות השקעה כמו למשל פערי ארביטרז’ במניות דואליות, מניות שנסחרות ביותר משוק אחד. מי שיש לו את הזמן והמוטיבציה עשוי לגלות שבשווקים בלתי צפויים, במקום שיש סיכון יש גם סיכוי – שעם קצת ידע וקצת זמן פנוי, אפשר בהחלט להפוך לתשואות גבוהות. ניהול תיק השקעות הנסמך על מסחר יומי ותנודות השוק הוא עבודה קשה יותר ביחס לניהול תיק פסיבי יחסית שמייצר תשואה נמוכה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
קרנות נדל"ן אלטרנטיביות
דירה להשקעה או השקעה בקרנות נדל”ן אלטרנטיביות – מה עדיף?
סקירת שוק
שוורים ודובים: אילון מאסק לועג לנשיא ביידן, אוורגרנד צוללת ב-17% וגוררת אחריה ירידות שערים חדות במדדים המובילים
השקעות בנדל"ן באנגליה
השקעות בנדל”ן באנגליה – דיור סוציאלי – מה זה אומר והאם זה כדאי?
האוניה בתעלת סואץ
האוניה בתעלת סואץ’ וההשלכות האלטרנטיביות בעתיד