אמאזון גו

אמזון גו – חווית קנייה חדשנית המותאמת לדור הצעיר

בשנת 2016 השיקה אמזון את המיזם החדשני שלה – סופרמרקט שפועל ללא קופות וללא קופאיות. מאז, הצליחה אמזון לבסס את הסופרמרקט בערים נוספות בארה”ב, בהצלחה יתרה. האם בקרוב גם כאן בישראל?

זה לא סוד שאמזון נחשבת לאחת החברות הבולטות והמצליחות בעשור האחרון, לא מעט בזכות חשיבה מחוץ לקופסא בכל הקשור לשימוש בטכנולוגיה לטובת שיפור השירות ללקוח. עדות להצלחה של אמזון ניתן לראות בהשקה המוצלחת של הסופרמרקט הראשון אותו השיקה בסיאטל ארה”ב בשנת 2018, כאשר הייחוד של הסופרמרקט (בגודל 180 מטר מרובע) נובע מתוך היותו דיגיטלי לחלוטין. אמזון החלה לפתח את המיזם עוד בשנת 2016, אולם הוא נחל כישלון בעקבות שורה של כשלים וקשיים שגרמו לעיכוב בהקמה. מאחר ומדובר בסופר המבוסס על בינה מלאכותית וטכנולוגיה, השקיעה אמזון מיליונים רבים באיתור של חברות המתמחות בתחום של בינה מלאכות לצורך שיפור חווית השיפור והפיכת המיזם להצלחה מסחררת. בשנת 2018 הושלם הפיילוט הראשוני, כאשר ע”פ תגובות הלקוחות הייתה אוהדת במיוחד. במסגרת הביקור בסופר כל לקוח יכול להכניס לעגלה פריטים ולסמן אותם באמצעות אפליקציה ייעודית המחוברת למכשיר הנייד, מה שמאפשר ללקוח לבצע את הרכישה ללא צורך בהמתנה לקופאית. התשלום מתבצע באופן אוטומטי ביציאה מהסופר, ובעידן שבו צרכנים רבים מעדיפים לקצר עד כמה שאפשר את זמן השהייה בסופר, ניתן בהחלט לומר כי אמזון מהווה דוגמה מצוינת לחברה שמצליחה להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות לצורך שיפור חווית השירות ובהתאם לכך יצירת מעגל לקוחות רחב שמתפרס לא רק בארה”ב אלא גם ברחבי העולם. אומנם בישראל אין לאמזון עדיין שלוחה, אולם בשנה שעברה התרבו הדיווחים על הקמה של מחסני החברה כאן בישראל, כחלק ממגמה של התרחבות של אמזון למדינות נוספות בעולם, כולל ישראל.

סופר דיגיטלי: כבר לא בגדר חלום

הקדמה הטכנולוגית משפיעה מאוד על הרגלי הצרכן, ולמעשה משנה אותם. כבר היום כאן בישראל ניתן לראות בלא מעט סופרים ומרכולים קופות אוטומטית שמקצרות את זמני ההמתנה לקופאיות, מתוך מטרה לספק ללקוח אפשרות לקחת את הפריטים לו הוא זקוק ולצאת באופן מהיר. בעידן פוסט קורונה, ניתן בהחלט לומר כי השימוש בטכנולוגיה הזו לא רק מסייעת לצרכן אלא לחברות עצמן שמצליחות למנף את הפעילות שלהן מעבר לפעילות האונליין. אמזון חולשת על מגוון תחומים ולמעשה הצליחה להתפתח מפלטפורמה של מכירת קלטות וידיאו וספרים לחברה המצליחה ביותר בעולם ואת המנכ”ל והמייסד ג’ף בזוס לאחד מעשירי העולם. הייחוד של אמזון גו נובע לא רק מהקדמה הטכנולוגית אלא גם מצמצום מצבת כוח האדם ובהתאם לכך מסייע לאמזון לשמור על רמת מחירים נמוכה ביחס למתחרים, פרמטר משמעותי מאוד שמשפיע הן על חווית הרכישה והן על היכולת של אמזון לשמור על קהל נאמן בתחום רווי תחרות.

לא הכול ורוד

למהלך של מעבר לסופר דיגיטלי יש השלכות משמעותיות על העתיד, בייחוד לאור העובדה כי ככל שאמזון תפתח יותר ויותר סופרים כך מספר המשרות בעבור קופאיות יצטמצם. בארה”ב לבדה מועסקים 3.4 מיליון אמריקאים, וההשפעה של הטכנולוגיה עשויה לגרום לשיעור אבטלה גבוה בעיקר בשכבות האוכלוסייה החלשות. נוסף לכך, בעבור רבים אמזון נחשבת למונופול שגורם לסגירה של סופרים מקומיים, ועל כן ניתן בהחלט לצפות גם לתגובות נגד לצד הצטרפות של יותר ויותר חברות לעידן שבו יד אדם כמעט ולא נוכחת, לטוב ולרע.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
אמבארק : משאית חשמלית ללא נהג
רולס רויס
הקורונה עושה טוב לרולס רויס: זינוק של 62% במכירות כלי רכב
וולוו
הסיפור של וולוו: הנסיעה ממערב למזרח
שוק הנדל”ן בארצות הברית
תשתיות
סינרג’י קפיטל פרטנרס – קרן השקעות מובילה בתחום התשתיות