gamestop

הסערה שמתרחשת בשבוע האחרון בניצוחם של קהילות משקיעים אשר התאגדו להשקעה מתוזמנת ומאוגדת ללא ספק משנה את חוקי המשחק. אולם, נשאלת השאלה – האם מדובר במשחק מסוכן מדי

משווי של 3 דולר למניה ל-360 תוך מספר ימים: כך גיימסטופ הפכה לכלי שעתיד לשנות את חוקי המשחק

גיימסטופ הייתה עד לאחרונה חברה לא מאוד מוצלחת שמעט מאוד משקיעים הכירו, לא מעט בשל הכנסות  נמוכות ומגמת הפסד של מאות מיליוני דולרים בשנה. החברה, שמתמחה בייצור ושיווק של משחקי מחשב נוסדה בשנת 1984 בטקסס והיא הונפקה לראשונה בבורסה בשנת 2002 בשווי מנייה של 8 דולר בלבד. למרות הפונטציאל הגלום בפעילות החברה,  היא נאלצה להתמודד עם תחרות שהובילה לכך כי מניית החברה נסחרה בבורסה בשווי של בין 2.5-4 דולר בלבד. בשנת 2018 התבצע ניסוי כושל למכירה בעבור קרן הון פרטית, ומאז החברה שמרה על פרופיל נמוך – עד שהגיעו שחקנים חדשים שהובילו לתנודות אדירות שמטלטלות את שוק ההון והופכות את גיימסטופ בעל כורחה לכלי משחק משמעותי שבו אין מנצחים ומפסידים, אלא רק מאבק בין כוחות השוק המסורתיים לבין שחקניות חדשות שכובשות את לבבות הצעירים ובהתאם לכך גורמות לזינוק במנייה של חברה זניחה יחסית משווי של שלוש דולר ל 360 בתוך מספר ימים, והמספרים רק עולים.

קבלת החלטות מעוותת

הסיפור של גיימסטופ איננו סיפור חדש וזאת לאור העובדה כי חלק מהותי מהפעילות בשוק ההון מבוססת על משקיעים שמחפשים באופן תדיר מניות שנסחרות בערך ריאלי גבוה מדי, ובהתאם לכך מוכרים אותם בשורט מתוך מטרה לרכוש אותן כאשר המנייה יורדת. אולם, במקרה של הזינוק במחיר המנייה של גיימסטופ ניתן לומר כי מדובר במגמה חדשה שמערבת לראשונה קדמה טכנולוגית בדמות אפליקציות המאפשרות לבצע מסחר באופן מקוון ובהתאם לכך קבלת גישה חופשית למידע שבעבר לא היה נגיש לצד הגופים המוסדיים הגדולים שעד עכשיו היו השחקנים המרכזיים בזירה הזו. בהתאם לכך, ניתן לראות כיצד המגמה של מסחר מקוון הפכה את גיימסטופ לכלי משחק מתוזמן ומתודלק ע”י משקיעים צעירים (רובם בין הגילאים 30-35) ששואבים את המידע שלהם בנוגע למסחר הן דרך אתרים ייעודים והן דרך אפליקציות כמו אפליקציית רובין הוד כמו גם הרשתות החברתיות שמהוות פלטפורמה להתאגדות. אם בעבר משקיעים קיבלו החלטות לגבי מכירה או קנייה של מניות בהתבסס על אנשי מקצוע כמו נציג בבנק או יועץ פיננסי, הסיפור של גיימסטופ ממחיש את הטירוף שבמסגרתו המנייה של החברה זינקה בלא פחות מ 135% ובהתאם לכך להערכת שווי של 24.2 מיליארד דולר – רחוק מאוד משוויה המקורי.

הרצת מניות מודרנית או שמא בועה שעתידה להתפוצץ?

למרות שע”פ ההגדרות היבשות לא מדובר בהרצת מניות קלאסית, כבר עכשיו רבים בענף שוק ההון מדברים על היקף מסחר משמעותי שאולי יכול לעוות את עקומת הביקוש, ובהתאם לכך לגרום להפצת מידע שאינו תואם את המציאות. בשל כך, רבים סבורים כי מדובר בהרצת מניות מודרנית שמבוססת על מאבק בין כוחות השוק המסורתיים לבין משקיעים צעירים יחסית שחושבים כי הם אלו אשר מכתיבים את כללי המשחק החדש, גם אם מדובר במשחק שבו אין מנצחים.

גיימסטופ כבר לא לבד – ומדובר בבשורות רעות למדי

אם גיימסטופ הייתה כלי יחידני כיום ניתן לראות כיצד חברות נוספות מצטרפות, כמו בלאקברי. החברה שכבר שנים רבות סופגת הפסדים כבדים ונחשבת ל”סוס מת” זינקה ב 33% וכמותה גם רשת בתי הקולנוע AMC עם לא פחות מ 301%. אם עד לפני מספר ימים המשחק הזה התרחש רק בגבולות ארה”ב, בימים האחרונים גם אירופה מצטרפת עם חברת ורטה הגרמנית (זינוק של 43%) ועל כן סביר להניח כי כל עוד חוכמת ההמונים ממשיכה לפעול, חברות נוספות יצטרפו למעגל כמו גם צעירים ומשקיעים שרואים עצמם כמהפכניים. אולם, מומחים בתחום שוק ההון מזהירים כי מדובר במדרון חלקלק ובמגמה שאיננה חד פעמית אלא חלק מתנועה הולכת וגוברת של מציאות אלטרנטיבית המגובה לא פעם במידע שקרי שהופך את נושא הסחר המקוון לבעיה משמעותית וכבדת משקל מבחינת קבלת החלטות, לצד השתלטות מסוכנת ומתוזמנת על שוק המניות העולמי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

עוברים לקנות באינטרנט
עוברים לקנות באינטרנט
השקעות אלטרנטיביות למתחילים
השקעות אלטרנטיביות למתחילים, מה צריך לדעת?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: עליבאבא זינקה ב-6.6% בוול סטריט, ת”א לקראת פתיחת מסחר מעורבת
מטבעות קריפטוגרפיים
ירידות המחירים של שוק הקריפטו לא מפסיקות – מי המפסיד הגדול?
אנרגיה מתחדשת
האנושות לומדת להשקיע באנרגיות חדשות באמצעות שמש ורוחות של שינוי