רק לפני שנתיים, גם משקיעים בשוק הקריפטו לא ידעו מה זה NFT, או בעברית “אסימון חסר תחליף”, והנה אנחנו לקראת מחצית שנת 2022, ושוק ה – NFT לבדו מגלגל לפי הערכות מעל 17 מיליארדי דולרים – קפיצה של מעל 21,000% מאז 2020. 

בקצרה, NFT הוא “מטבע” קריפטו שמקושרים אליו זכויות יוצרים של יצירה דיגיטלית כלשהיא. משכך, לכל NFT יש מחיר משלו ולכן הם מכונים אסימונים חסרי תחליף או Non Fungible Tokens באנגלית. 

איך, אם כן, נקבע המחיר של כל מטבע שכזה? התשובה היא פשוטה ממש: כל יוצר שמעוניין למכור את היצירה שלו עם NFT, קובע מחיר ליצירה. מקובלת מאוד שיטת המכירה הפומבית ביצירות שנמכרות כ – NFT, כך שלעיתים מחירי היצירות מפתיעים (מאוד) גם את המוכרים. 

יש מי שיגידו ששוק ה – NFT נהנה מסוג של באז שמזניק מחירים לרמות לא הגיוניות ביחס לאיכות היצירות הנמכרות בו. מידי פעם אנחנו עדים לאירוע שמדגים עד כמה מדובר בשוק תנודתי במחירים ארעיים שמשתנים במהירות. 

כך קרה עם “הציוץ הראשון בטוויטר” שנמכר לפני כשנה עבור 2.9 מיליון דולרים וכעת אין מי שיציע עבורו אפילו 14,000 דולרים. 

תופעה בה מוצר מאבד כך כמעט את כל ערכו מעידה על כך ששוק ה-NFT עדיין נמצא בחיתוליו ומי שבוחרים ליטול בו חלק צריכים לעשות זאת בזהירות. 

שתי דרכים להרוויח מ – NFT

ישנן שתי דרכים להרוויח מ – NFT, האחת היא ליצור NFT ולהעמיד אותו למכירה באחת מזירות המסחר ב – NFT, כמו OpenSea, NiftyGateway, Rarible, SuperRare, VIV3 ועוד. מעת לעת אנחנו שומעים על NFT מסוים שנמכר עבור סכום אסטרונומי. כך למשל ה – NFT “Ghozali Everyday”, שהוא למעשה אוסף של צילום אחד ליום שביצע סטודנט אינדונזי למחשבים (ששמו גוזאלי) במהלך ארבע שנות לימודיו, האוסף נמכר בפלטפורמת OpenSea עבור כמעט מיליון דולרים. אוסף ה –NFT The first 5000 days של האמן beeple נמכר עבור סכום אסטרונומי מצטבר של למעלה מ – 69 מיליון דולרים.
הדרך השנייה היא לסחור ב – NFT: לרכוש NFT המוצע למכירה, להחזיק בו ואז למכור אותו כשמחירו עולה. 

את ה – NFT “הציוץ הראשון בטוויטר” רכש סינה אסטבי, מנכ”ל חברת בלוקצ’יין ממלזיה. הוא שילם עבור ה – NFT כ – 2.9 מיליון דולרים ושנה אחר כך כשהחליט, מסיבות שלא פירט, להעמיד אותו למכירה הוא צפה שיקבל עבורו לא פחות מ – 50 מיליון דולרים, אבל הסכום המרבי שהוצע נמוך מ – 14,000 דולרים – מה שאומר שהיצירה שרכש איבדה למעלה מ – 90% מערכה. 

טעויות הקלדה, האקרים ועמימות כללית

חשוב לדעת ששוק ה – NFT הוא חדש ופורץ דרך עד כדי כך שרבים מתקשים להבין מה בעצם מקבל לידיו מי שקונה NFT מסוים. ישנם מי שמנצלים עמימות זו, מציעים יצירות למכירה ומשיגים עבורן תמורה גבוהה למרות שאין להם ערך ממשי. מי שמעוניין להשקיע ב – NFT חשוב שישאל את עצמו אם יהיה גם בעתיד ביקוש לאותו NFT שיאפשר את מכירתו במחיר הוגן ביחס למכירה המבוקש עבורו כעת.
כך למשל בנו של ג’ון לנון (ג’וליאן לנון) מכר NFT שיצר כשהוא מצלם גיטרה שניתנה לו על ידי אביו. הגיטרה עצמה נותרת ברשותו של ג’וליאן וכל אחד יכול לעשות שימוש בסרטון ההסבר בו היא מופיעה ובכל זאת היה מי ששילם עשרות אלפי דולרים תמורת NFT זה ואחרים דומים לו (כגון סרטון של ג’וליאן מראה דף עם הערות של פול מקרטני על השיר “היי ג’וד”). 

הקולקציה היוקרתית Bored Ape yacht Club היא אחת מקולקציות ה – NFT המפורסמות ביותר. בחודש מרץ האחרון מכר מישהו NFT של קולקציה זו תמורת 0.75 את’ר בלבד (כ – 3,000 דולרים נכון לעת המכירה), כל זאת בעקבות טעות בהקלדה. הכוונה הייתה למכור את ה – NFT תמורת 75 את’ר, כ – 30,000 דולרים. מכיוון שהמידע אודות העסקה לא מנוהל על ידי גוף רגולטורי אחד אלא שמור באופן מבוזר על גבי מיליוני מחשבים, אין כל דרך לבטל את העסקה ולמנוע את ההפסד העצום שהמוכר נאלץ לספוג רק בשל טעות תמימה. 

גם האקרים מנצלים פרצות וגונבים NFT בסכומי עתק, כך למשל בחודש שעבר הודתה פלטפורמת OpenSea שכ – 80% מן הפריטים שהוטבעו כ – NFT באמצעות הפלטפורמה הם למעשה קולקציות מזויפות, עבודות גנובות וספאם. ישנם מי שפועלים להקשות על האקרים ליצור זיופים או לגנוב NFT, כך למשל חברת שירותי הסייבר סיגניה היודעת להזהיר שכיום האקרים יכולים לא פעם לגנוב NFT מבלי שלבעליו תהיה אפשרות לקבל אותו חזרה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

opensea
מי הבכיר ב -opensea שנעצר בחשד לביצוע הונאה ב – NFT?
הזינוק במחירי הנדל"ן
לצד הזינוק במחירי הנדל”ן והעלאת הריבית: בעלי בתים מעלים את מחירי השכירות בעשרות אחוזים
תיק השקעות
חילופי שלטון בממלכת האנרגיה? הסקטור שצריך להיות בכל תיק השקעות מעניין יותר מאי פעם
להשקיע בתעשיית החלל
כיצד אפשר להשקיע בתעשיית החלל?
DHL
מרוץ השליחים המודרני באוויר, בים וביבשה